Altum-Aktualitātes-Aicinām reģiona lauksaimniekus apgrozāmo līdzekļu aizdevumam pieteikties elektroniski

Aicinām reģiona lauksaimniekus apgrozāmo līdzekļu aizdevumam pieteikties elektroniski

ALTUM

17. Mar, 2020

Tuvojoties pavasara un vasaras lauku darbiem, strauji ir aktualizējies arī jautājums par papildu finanšu līdzekļu pieejamību, lai nosegtu sējas, audzēšanas un ražas apstrādes izmaksas. Attīstības finanšu institūcija ALTUM atgādina, ka ir beidzamais laiks pieteikties apgrozāmo līdzekļu finansējumam, akcentējot nepieciešamību finansējumu plānot savlaicīgi.

 

“Lauksaimniecības uzņēmumi šobrīd aktuālajiem apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem aicināti pieteikties elektroniski, jo ALTUM klientu apkalpošanas centri no 13. marta uz laiku ir pārgājuši uz attālinātu klientu apkalpošanu,” uzsver ALTUM valdes loceklis Jēkabs Krieviņš.

 

Pieteikumus un nepieciešamos dokumentus ALTUM aizdevumu saņemšanai aicinām iesniegt elektroniski portālā mans.altum.lv, savukārt konsultācijas pieejamas pa tālruni ierastajos klientu apkalpošanas laikos vai video konsultāciju formā. Vienlaikus lauksaimnieki var izmantot iespēju konsultēties Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC), ar ko ALTUM nesen noslēdza sadarbības līgumu par atbalstu aizdevuma pieteikumu sagatavošanā.  

 

Atbalsta iespējas lauksaimniekiem plašas

Alojas pagasta zemnieku saimniecības “Dārziņi” vadītāja Līga Blaumane stāsta, ja nebūtu vajadzības attīstīties, tad noteikti izdotos iekrāt tā, lai naudas pietiktu pašiem. Tomēr praksē ir citādāk, jo vispirms jāiegādājas jaunas iekārtas, minerālmēslus, zemi vai citus resursus. Šādos gadījumos visbiežāk finansējums tiek meklēts gan pie aizdevējiem, gan izmantojot piegādātāja kredītu.

 

Apgrozāmo līdzekļu sagādei ir vairākas iespējas un katrai no tām ir sava specifika. Piemēram,

bieži vien šīs izmaksas tiek segtas ar piegādātāja kredīta palīdzību, proti, graudu vai minerālmēslu piegādātājs zemniekam aizdod vajadzīgās preces, bet zemnieks norēķinās ar piegādātāju pēc ražas novākšanas. Tā ir laba finansēšanas sistēma kamēr strādā labi “ieeļļotais” sēja – raža, sēja – raža cikls. Pēdējos gados gan tas patraucēts  teju vai katru gadu – te nepieredzēts sausums, te atkal nedēļām ilgas lietusgāzes un plūdi. Šādos brīžos aktuāli kļūst pārskatīt aizdevuma nosacījumus, piemēram, lai pagarinātu atmaksas termiņu vai liktu lietā kādu citu metodi, kas atvieglo parāda atmaksu, ja raža nav tāda kā iecerēts vai tās nav vispār. Šajā brīdī labi noder bankās un ALTUM gadiem noslīpēti parāda restrukturizēšanas risinājumi, kas savukārt nav piegādātāju kā finansētāju pamata nodarbošanās.

 

ALTUM pilda būtisku papildinošu atbalsta lomu, jo spēj finansēt lauksaimniekus arī konkrētās situācijās, kad nepieciešamo finansējumu atsaka bankas vai piegādātāji. Pie tam, ALTUM izsniedz gan aizdevumu, gan arī garantiju līdz 80% apmēram aizdevuma saņemšanai komercbankā. ALTUM valdes loceklis Jēkabs Krieviņš uzsver, ka ALTUM piešķir aizdevumus arī tad, ja uzņēmējam pietrūkst nodrošinājuma vai ilgstošas darbības pieredzes. Tāpat aizdevumiem var tikt noteikti garāki izmantošanas termiņi.

 

Apgrozāmie līdzekļi jāplāno laicīgi

J. Krieviņš aicina plānot apgrozāmos līdzekļus laikus. Pirms lēmuma pieņemšanas ALTUM speciālisti vērtē konkrētās saimniecības finanšu datus, finansējuma vajadzības un citu informāciju. Turklāt, ja iepriekš nav bijusi sadarbība, tad šādas informācijas ievākšana un izanalizēšana prasīs laiku. ALTUM pārstāvis uzsver, ka vienlaikus ir svarīgi, lai arī pats zemnieks saprot, cik stabila ir viņa finanšu situācija. ”Svarīgi vienmēr laikus doties pie sava finansētāja un kopīgi meklēt piemērotākos risinājumus, vai tas būtu aizdevums bez ķīlas vai ar aizdevums ar mazāku nodrošinājumu, individuāli pielāgots atmaksas grafiks vai varbūt kompetents padoms no finansētāja, kas labi pazīst lauksaimniecības uzņēmumu vajadzības un izprot sezonalitātes un citas ražošanas cikla svārstības”, saka Jēkabs Krieviņš.

Saistītie raksti