Altum-Aktualitātes-ALTUM nodrošinās garantijas bankas kredīta brīvdienām Covid-19 skartajiem uzņēmumiem

ALTUM nodrošinās garantijas bankas kredīta brīvdienām Covid-19 skartajiem uzņēmumiem

ALTUM

19. Mar, 2020

Uzņēmumiem, kuriem Covid-19 izplatības ietekmes dēļ radīsies objektīvas grūtības veikt aizdevumu maksājumus kredītiestādēs, ALTUM piedāvās kredīta garantiju, kas ļaus bankai atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz diviem gadiem, kā arī piesaistīt garantiju esošiem finanšu pakalpojumiem.

 

Garantijām paredzēts finansējums 50 miljonu eiro apmērā, kas ļaus bankām restrukturizēt aizdevumus par kopējo summu aptuveni 715 miljonu eiro apmērā. Jaunās atbalsta programmas noteikumus, kurus izstrādāja Ekonomikas ministrija un ALTUM, ceturtdien, 19.martā, apstiprināja Ministru kabineta sēdē. Garantiju instruments sāks darboties pēc saskaņošanas ar Eiropas Komisiju, orientējoši jau martā.

 

Kredīta brīvdienu garantijas atbalsts paredzēts gan maziem un vidējiem uzņēmumiem,  gan lieliem uzņēmumiem, kā arī lauksaimniecības un zivsaimniecības nozarē strādājošajiem, lai samazinātu Covid-19 negatīvo ietekmi uz uzņēmumiem, kuriem ir nepieciešams likviditātes atbalsts. Lai saņemtu garantiju, uzņēmumam jāvēršas pie kredītiestādes, kas sniegusi finanšu pakalpojumu.

 

 

Reinis Bērziņš, ALTUM valdes priekšsēdētājs:

 

“ALTUM garantija tiks izsniegta situācijās, kad uzņēmumam vīrusa izraisītās krīzes ietekmē nav iespējams segt esošās kredītsaistības un banka ir gatava atlikt uz laiku pamatsummas maksājumus vai pagarināt atmaksas termiņu, kā arī piesaistīt garantiju esošiem finanšu pakalpojumiem. Pēc būtības mūsu garantija uzņēmumiem kalpos kā drošības spilvens, kas palīdzēs pārdzīvot krīzes laiku un veicinās iespējami ātru finanšu veselības atgūšanu pēc tam, kad situācija pasaulē būs normalizējusies.”

 

Kredīta brīvdienu garantiju varēs piešķirt par esošiem investīciju un līzinga finanšu pakalpojumiem, ja kredītiestāde līdz diviem gadiem uzņēmuma atliek pamatsummas maksājumus, ja nepieciešams, pagarinot šo līgumu darbības termiņu, kā arī par jauniem vai esošiem apgrozāmo līdzekļu finanšu pakalpojumiem, ja banka pagarina šo līgumu darbības termiņu.

 

 

Reinis Bērziņš:

 

“Kopīgi ar valdību un bankām operatīvi palīdzēsim uzņēmumiem pārvarēt grūtības, kas uzņēmumiem šobrīd rodas gan pārtrauktu piegāžu līgumu dēļ, gan būtiski krītoties pārdošanas apjomiem vai vispār apturot ražošanu, kas attiecīgi neļauj pilnā vai daļējā apmērā veikt kredīta maksājumus kredītiestādei, kā arī norēķināties ar piegādātājiem, darbiniekiem un veikt citus kārtējos maksājumus. Lai garantiju saņemtu, uzņēmumam savlaicīgi jāvēršas pie savas bankas, lai kopīgi izvērtētu situāciju. Gadījumos, kad būs nepieciešama valsts garantija, komercbanka pati sazināsies ar ALTUM un saskaņos nepieciešamos dokumentus.  ALTUM garantijas izsniegšana notiks maksimāli raiti – piecu dienu laikā pēc bankas pieteikuma saņemšanas.”

 

Svarīgākais par ALTUM kredīta brīvdienu garantiju:

  • Garantiju piešķirs, ja uzņēmums ir ekonomiski dzīvotspējīgs, kā arī kredītiestāde ir apliecinājusi, ka likviditātes atbalsts ir nepieciešams Covid-19 ietekmes rezultātā.
  • Tā segs līdz 50 % no finanšu pakalpojuma summas (atlikuma garantijas piešķiršanas brīdī).
  • Garantijas maksimālais termiņš ir līdz 6 gadiem.
  • Garantijas maksimālā summa līdz 5 miljoniem eiro.
  • Apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem garantija būs piemērojama gan jaunām kredītsaistībām, gan arī restrukturizējot esošās kredītsaistības.
  • Garantija paredzēta visām uzņēmējdarbības nozarēm, vienlaikus ievērojot noteiktos valsts atbalsta nozaru ierobežojumus (piemēram, azartspēles, finanšu starpniecība, ieroču tirdzniecība u.c.)

Saistītie raksti