Altum-Aktualitātes-Eksperta viedoklis: 7 veidi, kā vienkārši pazaudēt naudu

Eksperta viedoklis: 7 veidi, kā vienkārši pazaudēt naudu

ALTUM

15. Feb, 2019

#1 Googlē es varu atrast visu nepieciešamo informāciju par sadarbības partneriem un pārbaudīt to uzticamību

 

Internetā atrastā potenciālā sadarbības partnera mājaslapa nav drošākais un uzticamākais informācijas avots, jo tajā noteikti neparādās nedz uzņēmuma iespējamās finanšu grūtības, piemēram, maksātnespējas vai pat likvidācijas process, nedz iekļaušana sankciju sarakstā. Jāatceras: uzņēmums savā mājaslapā ievieto tikai to informāciju, kuru vēlas publiskot un noslēpj visu, kas varētu atbaidīt sadarbības partnerus. Tas ir kā mūsu Facebook profils, kurā liekam tikai skaistākās bildes. Atšķirībā no Latvijas daudzās valstīs nav tādas datubāzes kā Lursoft, kur vienuviet būtu atrodama informācija par uzņēmuma finanšu stāvokli, jo  likums nenosaka, ka uzņēmumiem šāda informācija būtu jāpublisko. Līdz ar to internetā atrastā informācija var būt ne tikai nepilnīga un izskaistināta , bet arī novecojusi, vai pat maldinoša. Altum, pateicoties plašajam sadarbības partneru tīklam, ir iespējas pārbaudīt gan potenciālā sadarbības partnera finanšu stāvokli (vai nav ierauts kādos maksātnespējas procesos, vai nav uzsākta bankrota procedūra), gan to, vai uzņēmums nav iekļauts sankciju sarakstā. 

 

 

#2 Aizsūtīšu mazu kravu, ja samaksās, turpināšu ar lielāku

 

Jāatceras: krāpnieki nav muļķi. Viņi mazās zivtiņas palaidīs brīvībā, gaidot uz lielo lomu. Ir viegli būt godīgam mazos darījumos, ja zini, ka gaidi apjomīgu piegādi, kuru tad piesavināsies, paļāvīgo piegādātāju atstājot bešā. Kādēļ zagt zaptes burciņas, ja rokas stiepienā attālumā ir sudraba stieņi?! Mazi godīgi darījumi, kur viss notiek pēc labākajiem standartiem, ir iemidzinoši, tie raisa, iespējams, nepamatotu uzticību un rada iluzoru pārliecību, ka sadarbības partneris ir goda vīrs. Krāpnieki savus negodīgos paņēmienus ir noslīpējuši līdz pilnībai, un tie noteikti sāk ar uzticības iemantošanu, tādēļ pirmie godīgie darījumi, kur viss rit kā pa diedziņu, nekādā ziņā negarantē, ka pircējam nav negodīgi nodomi.  Patiesība var būt daudz skaudrāka:  iemantojis uzticību, pircējs pasūta lielu vērtīgu kravu, par ko sola norēķināties ar pēcapmaksu un tad parāda savu īsto dabu – seko piegādātāja “uzmešana” jeb kravas piesavināšanās. Pret apzinātiem ļauniem nodomiem un krāpšanu bezspēcīga var izrādīties jebkura piesardzība. 

 

 

#3 Pastāvīgs sadarbības partneris ir uzticams 

 

Nelaimes, tāpat kā krīzes, objektīvas neveiksmes un force majeur situācijas,  nenāk brēkdamas. Statistika liecina, ka 15% līdz 40% no debitoru parādiem tiek norakstīti kā bezcerīgi. Savukārt 50% no šiem bezcerīgajiem parādniekiem ir ilgstoši sadarbības partneri. Vairumam Altum klientu, kuriem izmaksātas eksporta garantijas, neveiksmīgi darījumi bijuši ar partneriem, ar kuriem sadarbība ir ilgāka par diviem gadiem. Ilgstošie sadarbības partneri nav ļaunprātīgi krāpnieki un uzmetēji, visbiežāk nenorēķināšanas iemesls ir objektīvas grūtības, no kurām nav pasargāts neviens uzņēmums. Tās var būt arī uzņēmuma reorganizācijas un pārmaiņas vadības līmenī. Protams, piegādātājam, kuram palikts parādā, no apziņas par force majeure situāciju, vieglāk nekļūst. Arī pastāvīgiem sadarbības partneriem, par kuru goda prātu nav pamata šaubīties, var būt biznesa neveiksmes un kļūmes, kas noved pie finanšu grūtībām vai pat bankrota. Nekas nav nemainīgs mainīgā pasaulē.

 

 

#4 Attīstīto valstu klienti ir droši

 

Krāpniekiem un shēmotājiem nav nedz tautības, nedz valstiskās piederības. Pat vislabklājīgākajā un attīstītākajā valstī ir zagļi un negodīgi darboņi, kas sevi dēvē par uzņēmējiem. Vieni no biežiem shēmotājiem ir Lielbritānijas uzņēmumi, kas mēdz izmantot viltotu pircēja identitāti. Krāpnieks var uzdoties, piemēram,  par pazīstamu veikala ķēdi, ar kuru viss ir vislabākajā kārtībā. Taču… piegādātājs var pat nepamanīt, ka līgumā veikala ķēdes nosaukumā ir izmainīti pāris burti un arī piegādes adrese ir blakus mājā. Tādējādi labticīgais piegādātājs nosūta vērtīgu kravu viltus pircējam, pats to nenojauzdams. Protams, samaksa izpaliek. Viltotu pircēja identitāti bieži vien atklāt ir tikpat kā neiespējami, jo tā ir labi maskēta un maksimāla tuva īstajam uzņēmumam. Savukārt dāņu uzņēmumi mēdz pielietot tā saukto iemidzināšanas taktiku – pirmās neliela apjoma piegādes rit bez aizķeršanās, taču samaksa izpaliek par vēlāku lielāka apjoma kravu. Līdzīgas taktikas, darījumu slēgšanas shēmas, turklāt ne vienmēr ar viltotu pircēja identitāti, ir izplatītas daudzviet Eiropā, kā piemēram, Dānijā, Vācijā un ne tikai. Paļauties uz sadarbības partnera godīgumu tikai tādēļ, ka tas nāk no attīstītas, piemēram, Eiropas Savienības, valsts, ir tikpat vieglprātīgi un neapdomīgi, kā jaunai meitenei paļāvīgi sekot svešinieka uzaicinājumam tikai tādēļ, ka tas runā viņas valodā.

 

 

#5 Apdrošinātāju segums darbojas tikai drošajās valstīs

 

Altum atbalsts eksportam darbojas visā pasaulē. Tiesa, tās cena būs atšķirīga. To ietekmē ne tikai tas, cik droša ir valsts, bet arī tas, cik riskants ir pircējs, kāds ir piegādātāja pašrisks. Jo augstāka riska pakāpe, jo augstāka apdrošināšanas cena. Jāņem vērā, ka riski tiek skatīti kopsakarā un līdzsvaroti. Piemēram, nedrošas valsts risku var līdzsvarot drošs un uzticams pircējs un otrādi. Līdz ar to ir iespējama situācija, ka apdrošināšanas cena drošam darījuma nedrošā valstī var būt zemāka, nekā darījumam drošā valstī, bet ar ļoti riskantu klientu. Pats galvenais: Altum eksporta darījumu apdrošināšana neattiecas tikai ekskluzīvi uz drošajām attīstības valstīm. Darījumus iespējams apdrošināt visā pasaulē. Jāatceras: jo nedrošāka valsts, jo lielāka nozīme apdrošināšanai, kas aizsargā piegādātāju no dažādiem riskiem. 

 

 

#6 Valsts uzņēmums vai kapitālsabiedrība ir drošs partneris

 

Valsts uzņēmums vai kapitālsabiedrība nenodarbojas ar krāpšanu un partneru “uzmešanu”. Taču valsts uzņēmumi nav pasargāti no tādiem ārējiem riskiem, kā, piemēram, valūtas devalvācija, kas var būtiski ietekmēt to iespējas norēķināties ar piegādātāju. Tāpat valsts uzņēmumu darbību var ietekmēt izmaiņas likumos, īpaši valstīs ar tā dēvēto valsts kapitālismu, kur brīvais tirgus īsti labi nefunkcionē un izšķiroša nozīme ekonomikā ir politiskiem lēmumiem. Jāatceras, ka ir valstis, kurās nav izslēgti valsts apvērsuma riski, kas noteikti ietekmē “vecā režīma”valsts uzņēmumu likteni. Tāpat ir valstis, kuras mēdz piemeklēt postošas dabas katastrofas, kas arī ietekmē saistību izpildes iespējas. Publisko sadarbības partneru uzticamība un drošība ir ļoti saistīta ar to pārstāvētās valsts drošību, turklāt ne tikai politisko, bet arī ekonomisko, ieskaitot valūtas krīzes. Līdz ar to daudzās valstīs tām piederošie uzņēmumi, lai arī noteikti nav krāpnieki, tomēr ir pakļauti dažādiem ārējiem faktoriem, kas var ietekmēt to iespējas izpildīt savas saistības. 

 

 

#7 Eksporta garantija – tas ir dārgi

 

Jāatceras: visdārgāk ir neatgriezeniski pazaudēt naudu. Tas var notikt ikvienā darījumā ar jebkuru pārbaudītāko sadarbības partneri. Vidējā darījumu apdrošināšanas likme ir 0,9% no darījuma summas, bet likmes apmplitūda var svārstīties no 0,3% zema riska darījumos līdz 3% augsta riska darījumos. Katra darījuma apdrošināšanas likme tiek izvērtēta atsevišķi, ņemot vērā visus riskus, kā arī to, cik garš ir paredzētais pēcapmaksas termiņš. Altum atšķirībā no privātiem apdrošinātājiem piedāvā apdrošināt nevis visu portfeli, bet tikai atsevišķu darījumu, tāpat apdrošina pēcapmaksas termiņu līdz pat diviem gadiem. Ja klients noteiktajā laikā nav saņēmis samaksu, tad viņam ar paziņojumu jāvēršas Altum. No paziņojuma saņemšanas brīža iestājas 90 dienu nogaidīšanas termiņš. Ja šajā laikā pircējs tomēr nenorēķinās, tad 30 dienu laikā tiek pieņemts lēmums par atlīdzības izmaksu. Altum eksporta garantija nosedz gan pircēja riskus (piemēram, maksātnespēja), gan politiskos riskus (valūtas devalvācija, valss apvērsums, dabas katastrofas). 

Saistītie raksti