Altum-Aktualitātes-Eksperta viedoklis par: Startu biržā

Eksperta viedoklis par: Startu biržā

ALTUM

11. Feb, 2019

Pēdējos gados esam strādājuši pie jauniem pakalpojumiem, mums ir ap 20 programmām, kuras veidojušās, iespaidojoties no labās prakses Eiropā. Vienlaikus esam sekojuši saviem peļņas rādītājiem, efektivitātei. Portfelis pēdējos četros gados ir audzis par aptuveni 40%, tad tikpat svarīgi ir arī tas, ka uzlabojušies gan peļņas, gan efektivitātes rādītāji. Loģisks nākamais solis bija obligāciju ieviešana. Mums bija jādomā par jaunu, efektīvu un ilgtspējīgu uzņēmumu.

 

Var rasties jautājums – kāpēc laikā, kad ir plaši pieejams ES fondu finansējums, uzņēmumam skaitīties uz obligāciju emisiju kā naudas piesaistes avotu?

 

Divi lielākie avoti, kur piesaistām  finansējumu mūsu programmām, ir  ES fondi un otrs – aizņēmumi Valsts kasē. Līdzās tiem arī sadarbība ar dažādiem starptautiskajiem finansētājiem kā ERAB, EIB un citi. Eiropas fondu resursus izmantojam ļoti daudzu labu iniciatīvu finansēšanai, tai skaitā riska kapitāla fondiem, uzņēmēju garantijām un biznesa uzsācēju kreditēšanai. Tas ir labs finansējuma avots un mēs apgūstam to pēc vislabākās sirdsapziņas un labākajos termiņos un kopumā Latvijai ir jārūpējas, lai fondu nauda tiktu apgūta maksimāli daudz un efektīvi. Tomēr, lai arī Ir dzirdēts viedoklis, ka Eiropas nauda ir par brīvu, šī nauda realitātē nav bez maksas. Visas iekšējās procedūras sākot ar klientu veidlapām līdz dažādu griezumu atskaitēm prasa milzīgu organizācijas iekšējo resursu patēriņu. Tie, kas strādā ar Eiropas naudu, to labi zina. Otrs būtisks aspekts – fondu naudas Latvijai vairāk nekļūs, pēc Brexit tas jau ir diezgan droši, jo Lielbritānija bija viena no lielākajām donorvalstīm.

 

Ko tas nozīmēja ALTUM?

 

Ar lielu ekspozīciju uz ES naudu, kāda ir mums, mēs nākotnē varējām nonākt situācijā, kad var pietrūkt naudas visām tām labajām iniciatīvām, ko darām. Mēs izlēmām, ka laikā, kad ir pietiekami laba situācija finanšu tirgos un vajadzība nav degoša, ir jāsper šis solis un jāiet biržā.  Ja situācija jau būtu degoša, finansējums būtu steidzami nepieciešams pēc mēneša vai gada, finanšu tirgus mūs nepazītu un situāciju varētu jau būt pavisam cita.

Saistītie raksti