Aizkraukles novada jaudīgākā saules elektrostacija uzsāk darbu
Aizkraukles novada Kokneses pagastā zaļās elektroenerģijas ražošanu sākusi līdz šim lielākā saules elektrostacija novadā – Kokneses SES. Tā ar uzstādīto jaudu 5,3 MW ik gadu saražos vismaz 5200 MWh atjaunīgās enerģijas, kas atbilst 2100 Aizkraukles novada mājsaimniecību gada elektroenerģijas patēriņam. Kokneses SES izveidē ieguldīti vairāk nekā četri miljoni Latvijas investoru līdzekļu.
Jaunatklātā SES attīstīta ar pieslēgumu vietējai sadales infrastruktūrai, tādējādi Koknesē saražoto zaļo elektroenerģiju turpmāk patērēs vietējie iedzīvotāji un uzņēmumi.
Leons Līdums, Aizkraukles novada pašvaldības domes priekšsēdētājs:
“Vēsturiski mūsu novads ar Pļaviņu HES saražoto zaļo elektroenerģiju nodrošinājis patērētājus visā Latvijā. Kokneses SES atklāšana Aizkraukles novadu ierindo starp tām pašvaldībām, kurās lielu daļu pašu patērētās enerģijas saražo tieši ar saules spēkstaciju. Tas īpaši būtiski vasaras mēnešos, kad saules ir daudz, bet ūdens Daugavā maz.”
Kokneses SES īpašnieks ir pašmāju investīciju uzņēmuma “Merito Partners” pārvaldītais fonds “Merito Sustainable Energy Fund I”, šobrīd lielākais saules elektrostaciju operators Latvijā. Tas ieceres īstenošanai piesaistījis pieredzējušus ekspertus no atjaunīgās enerģijas projektu attīstītāja “Saules Energy”.
Līga Mellēna, ALTUM Uzņēmumu energoefektivitātes vadītāja:
“Kokneses SES projektā investēti vairāk nekā četri miljoni eiro Latvijas kapitāla, tostarp Attīstības finanšu institūcijas ALTUM aizdevums uzņēmumu ilgtspējai 2,1 miljona eiro apmērā no Eiropas fondu līdzekļiem. “Kokneses SES projekts ir paraugs, kā pašmāju uzņēmēju un vietējās pašvaldības sadarbības rezultātā, piesaistot arī Eiropas fondu līdzekļu finansējumu no ALTUM, top ilgtspējīgi un visai sabiedrībai kalpojoši projekti.”
Mikus Janvars, “Merito Partners” līdzdibinātājs un vadošais partneris:
“Piesaistot vairāk nekā 80 Latvijas privāto un institucionālo investoru finansējumu, realizēta jau sešu jaunu SES izbūve Zilupē, Brenguļos, Inčukalnā, Carnikavā, Kalkūnē, nu arī Koknesē ar kopējo jaudu vairāk nekā 43 MW. Šoruden atklāsim vēl divas spēkstacijas Cēsīs un Valmierā. Astoņas jaunās SES kopumā gadā saražos vismaz 70 000 MWh elektrības, ar zaļo enerģiju apgādājot vairāk nekā 35 000 mājsaimniecību visā Latvijā. Šāda mēroga ambiciozu projektu divu gadu laikā iespējams īstenot, pateicoties sadarbības partneru izpratnei, kāpēc nepieciešams ieguldīt infrastruktūras attīstībā reģionos un strauji kāpināt zaļās elektroenerģijas īpatsvaru Latvijas tautsaimniecībā.”
Kokneses SES projekta būvdarbus un 9500 saules paneļu instalācijas darbus veica ģenerāluzņēmējs “KL Systems”, kas jau vairāk nekā 13 gadus īsteno vērienīgus saules elektrostaciju projektus Vācijā, Itālijā, Spānijā, Lielbritānijā un citviet pasaulē.
Saules elektrostacijas izveidē Koknesē un tās darbībā liela uzmanība tiek veltīta vides bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un aizsardzībai. Žogs ap SES teritoriju ir piepacelts, lai zem tā varētu pārvietoties sīkie dzīvnieki. Ar laiku Kokneses SES teritorijā tiks iekopta bioloģiska pļava aitu ganībām. Savukārt saules elektrostacijas paneļi pēc to ekspluatācijas beigām tiks pārstrādāti atbilstoši prasībām un to komponentes – izmantotas atkārtoti.