Altum-Aktualitātes-ALTUM izsludina otro kārtu portfeļgarantiju ieviešanai

ALTUM izsludina otro kārtu portfeļgarantiju ieviešanai

ALTUM

04. Sep, 2019

Šodien, 4. septembrī, Attīstības finanšu institūcija ALTUM izsludinājusi otro kārtu atklātai atlasei kredītiestādēm mazo un vidējo uzņēmumu portfeļgarantiju ieviešanai. Portfeļgarantijas ir jauns finanšu instruments, kas ļauj uzņēmējiem finansējumu bankā saņemt ar samazinātu procentu likmi. Pirmās kārtas ietvaros līdz šim ir izsniegti 183 aizdevumi ar portfeļgarantiju 10,8 miljonu eiro apmērā.

 

Atlases procesā ALTUM izraudzīsies trīs bankas vai līzinga kompānijas, kuras uzņēmumiem varēs piešķirt aizdevumu ar valsts garantiju bez tiešas ALTUM iesaistes. Atlase tiek organizēta ar izsoles elementu – kredītiestādēm piesakoties atlasē ir jānorāda, par cik tās samazinās sniegtā finanšu pakalpojuma procentu likmi.

 

Kopš 2018.gada vasaras pirmās kārtas ietvaros Swedbank, UniCredit Leasing un Luminor Bank ir izsniegušas 183 aizdevumus ar portfeļgarantiju 10,8 miljonu eiro apmērā. Visbiežāk pārstāvētās nozares portfeļprogrammā ir vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība ar 29% īpatsvaru no visiem izsniegtajiem aizdevumiem, kam seko apstrādes rūpniecība (20%) un pakalpojumu nozare (19%). Līdz šim vairāk kā puse no portfeļgarantijām ir sniegtas apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem (53%), savukārt finanšu līzinga aizdevumi sastādīja trešdaļu (31%) no izsniegtajām portfeļgarantijām, bet 15% gadījumos tie bija investīciju aizvedumi. Vidējā garantija Portfeļgarantiju programmā ir 47 tūkstoši eiro, kas vērtējams pozitīvi, jo saskaņā ar Eiropas Garantiju asociācijas datiem1, Latvijā joprojām ir viena no augstākajām garantijām Eiropā 150 tūkstošu eiro apmērā.

 

Otrās kārtas kopējais garantiju apjoms būs 15 miljoni eiro. Kredītiestādes savā aizdevumu portfelī ALTUM portfeļgarantiju darījumus varēs iekļaut divus gadus, ar iespēju šo termiņu pagarināt. Plānots, ka atbalstu samazinātas procentu likmes veidā saņems vismaz 200 komersanti.

 

Pēc būtības atlasē tiks izraudzītas bankas, kuras būs tiesīgas ALTUM vārdā uzņēmumiem sniegt valsts atbalsta pakalpojumu – izsniegt ALTUM garantijas.Atšķirībā no individuālajām kredītu garantijām, portfeļgarantiju gadījumā banka kreditēšanas darījumam, kas atbilst programmas nosacījumiem, automātiski var piešķirt valsts garantiju. Portfeļgarantijas paātrina finansējuma saņemšanu uzņēmumiem, turklāt ALTUM garantētos aizdevumus uzņēmēji bankās var saņemt ar labākiem nosacījumiem.

 

Portfeļgarantiju mērķis ir veicināt finansējuma pieejamību uzņēmējiem finanšu pakalpojumiem līdz 250 000 eiro.  Finanšu pakalpojumi, kurus kredītiestāde var iekļaut ALTUM garantiju portfelī, ir apgrozāmie līdzekļi, tai skaitā kredītlīnijas, investīciju aizdevumi un finanšu līzings.

 

ALTUM atzīmē, ka joprojām šobrīd turpinās pirmās kārtas īstenošana un izdevīgākus aizdevumus ar Portfeļgarantiju komersanti var saņemt Swedbank, UniCredit Leasing un Luminor Bank.

 

Pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 2019. gada 3. oktobris plkst. 16.00.

 

1 Eiropas Garantiju asocijas dati par 2018. gadu –https://aecm.eu/statistical-yearbook-2018-is-now-available-for-download/

Saistītie raksti