Altum-Aktualitātes-Gada laikā 1000 jaunie speciālisti saņēmuši garantijas mājokļa iegādei; to summa sasniegusi 7 miljonus eiro

Gada laikā 1000 jaunie speciālisti saņēmuši garantijas mājokļa iegādei; to summa sasniegusi 7 miljonus eiro

ALTUM

13. Feb, 2019

Attīstības finanšu institūcija ALTUM jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā šonedēļ piešķīrusi tūkstošo garantiju. Tādējādi nepilna gada laikā savu mājokli ar valsts atbalstu iegādājušies jau viens tūkstotis jaunie speciālisti vecumā līdz 35 gadiem.  Komercbankas ar garantijas palīdzību hipotekārajos kredītos jaunajiem speciālistiem piešķīrušas kopumā 58 miljonu eiro.

 

Tūkstošā garantija piešķirta šonedēļ bankas Luminor aizdevumam mājokļa iegādei Rīgā par summu 63 tūkstoši eiro.  Mājokļa iegādes darījuma finansējumā nepilnus 60 tūkstošus eiro veido bankas aizdevums, tai skaitā ar piesaistītu ALTUM garantiju aptuveni 9600 eiro apmērā. Pateicoties ALTUM garantijai, pirmās iemaksas apmērs klientam ir samazinājies līdz aptuveni 3000 eiro jeb 5% no kopējās darījuma summas.

 

Kopš pagājušā gada 1. marta, kad ALTUM sāka izsniegt garantijas jaunajiem speciālistiem, piešķirto garantiju kopējā summa sasniegusi 7 miljonus eiro. Garantijas izmanto jaunie speciālisti visā Latvijā, vienlaikus lielākais iegādāto īpašumu īpatsvars ir Rīgā un Pierīgā – 84%. Kurzemē un Zemgalē katrā ir notikuši 5% no kopējā darījumu skaita, Vidzemē – 4%, Latgalē – 2%. No lielajām pilsētām lielākais iegādāto īpašumu skaits ir Rīgā (650), Jelgavā (31), Liepājā (30), Jūrmalā (15),  Valmierā (14), Daugavpilī (10), Ventspilī (9). Kopumā darījumi veikti 80 dažādos novados un pilsētās.

 

Vidējais aizdevuma apjoms, kuru bankā mājokļa iegādei aizņēmušies jaunie speciālisti, ir 58 tūkstoši eiro. Lielākais darījumu īpatsvars jeb 43% ir aizdevumi diapazonā no 20 līdz 50 tūkstošiem eiro. 24% banku hipotekāro aizdevumu ir robežās no 50 līdz 70 tūkstošiem eiro, 17% – robežās no 70 līdz 100 tūkstošiem, 11% – virs 100 tūkstošiem eiro, savukārt 5% aizdevumu ir apjomā līdz 20 tūkstošiem eiro. Vidējais piešķirtās ALTUM garantijas apmērs ir 7 tūkstoši eiro.

 

 

Inese Zīle, ALTUM valdes locekle:

 

“Jaunie speciālisti mājokļu cenas izvēlē parāda zināmu mērenību. Līdzīgi kā ģimenes ar bērniem, arī jaunie speciālisti ar valsts atbalstu iegādājas cenas ziņā vieglāk pieejamus mājokļus. Pirmais programmas gads apstiprina prognozes, ka šāds atbalsts mājokļa iegādei ir ļoti aktuāls ne tikai ģimenēm ar bērniem. ALTUM garantija mājokļa iegādei nav dāvana, taču tas ir labs veids, kā kāroto mājokli iegādāties, netērējot ilgus gadus bankas aizdevuma pirmās iemaksas uzkrāšanai.”

 

Pirmā garantiju darbības  gada dati rāda, ka lēmums iegādāties savu īpašumu visbiežāk tiek pieņemts vecumā no 26 līdz 30 gadiem, savukārt aptuveni katrs trešais garantijas izmantotājs ir bijis vecumā virs 31 gada. Plašāka informācija ar statistikas datiem ir aplūkojama ALTUM sociālo tīklu kontos – FacebookTwitterLinkedIn.

 

Garantiju mājokļa iegādei var saņemt jaunie speciālisti vecumā līdz 35 gadiem ar iegūtu augstāko vai profesionālo izglītību. Garantija ļauj samazināt hipotekārā aizdevuma pirmās iemaksas apjomu komercbankā, tādējādi palīdzot tikt pie sava mājokļa situācijās, kad ir stabili ienākumi, kas ļauj uzņemties kredītsaistības, bet nepietiek uzkrājumu pirmajai iemaksai. Jaunie speciālisti var saņemt garantiju mājokļa iegādei vai būvniecībai 20% apmērā no aizdevuma summas, garantijas maksimālais apjoms ir 50 tūkstoši eiro. Garantijas tiek izsniegtas uz tirgus nosacījumiem, bez valsts budžeta finansējuma. Garantija tiek izsniegta uz 10 gadiem. Komisijas maksa par garantiju ir ikgadēja un ir 4,8% apmērā no garantijas atlikuma, attiecīgi maksa par garantijas izmantošanu ik gadu samazinās.

Saistītie raksti