Altum-Aktualitātes-Lai rudens darbi nepaliktu pusratā

Lai rudens darbi nepaliktu pusratā

ALTUM

01. Oct, 2019

No pavasara līdz rudenim zemnieki strādā slapju muguru. Gada otrajā pusē lauki jāapstrādā uz nākamo sezonu, jāpērk minerālmēsli, sēkla, degviela, jālabo tehnika un jāveic citi darbi, u.c. Lai to visu paveiktu, vajadzīgi diezgan lieli apgrozāmie līdzekļi.

 

Aināram Rierim Saldus novadā pieder zemnieku saimniecība Ansberģi, kurā 200 ha platībā audzē rapsi, miežus, auzas, lauka pupas. Savukārt A. Riera māte, kas ir Kuldīgas novada zemnieku saimniecības Dīcmaņi īpašniece, apsaimnieko 300 ha. Abas saimniecības ir ilggadējie ALTUM klienti. „Nekad nekas atsevišķi nenotiek, jo mammai jau ir 78 gadi,” tā Kurzemes puses zemnieks.

 

Apgrozāmo līdzekļu aizdevumu lauksaimniekiem A. Rieris ņem pārsvarā uz gadu. Zemnieku saimniecība apgrozāmo līdzekļu aizdevumu pārsvarā izmanto degvielas iegādei, tehnikas rezerves daļu pirkumiem, sējumu apdrošināšanai. Citreiz pietrūkstot arī algām darbiniekiem – „zem tūkstoša eiro mēnesī neviens jau vairs nestrādā,” tā A. Rieris.

 

„ALTUM apgrozāmo līdzekļu aizdevums lauksaimniekiem ir laba iespēja,” spriež zemnieks. „Kad ražas ziņā ir normāls gads, naudas vajag mazāk. Bet, kad ir slikts gads, ALTUM muguru nepagriež, palīdz atrisināt situācijas, sakārtot naudas plūsmu. Ja visu laiku vēlies attīsties, ir jāinvestē gan zemē, gan tehnikā.” A. Reiris sadarbojas ar ALTUM arī investīciju aizdevumu jomā, iegādājoties zemi.

 

Arī citi zemnieki secinājuši, ka pozitīva sadarbība ar ALTUM izveidojas, kad klientam nav tā labākā finanšu situācija: „2018. gadā, kad bija neražas gads, Altum nāca pretī un restrukturizēja esošo apgrozāmo līdzekļu aizdevumu. Saruna un vienošanās bija konstruktīvāka nekā ar minerālmēslu pārdevējiem, kuri savu preci piegādāja uz pēcapmaksu.”

 

Būtiski arī zināt, ka lauksaimnieks, kas ir primāro lauksaimniecības produktu ražotājs, var saņemt atbalstu kredītprocentu dzēšanai. Piemēram, klientam aizdoti 15 000 eiro ar A % likmi un 10 mēnešu atmaksas termiņu. Minētajā laika posmā ar šādu likmi viņš samaksā 500 eiro. Rudenī, kad lauksaimnieks LAD iesniedz izziņas par aizņēmumiem, viņš saņem atpakaļ šos 10 mēnešos nomaksātos eiro. Tādējādi bieži vien sanāk, ka lauksaimnieks saņēmis bezprocentu aizdevumu.

 

 

Kam noder aizdevums?

 

ALTUM reģionālo centru informācija liecina, ka aizdevums apgrozāmajiem līdzekļiem zemniekiem rudenī vajadzīgs gan lai norēķinātos par degvielu, iepirktu lopbarību, sēklas, minerālmēslus, ķimikālijas un kaļķošanas līdzekļus, gan arī tehnikas remonta izmaksām. Ja nav saņemta apmaksa par pārdoto šī gada ražu, nauda gada otrajā pusē nepieciešama arī ziemāju sējai.

 

Savukārt, ja ieņēmumi tikai nedaudz vai nemaz nepārsniedz pēdējā lauksaimniecības cikla ražošanas izmaksas, lielākoties papildus apgrozāmais kapitāls nepieciešams nākamā gada sākumā līdz ienākumu saņemšanai rudenī – kārtējo izmaksu segšanai un vēlākai lauku apstrādei.

 

 

Šogad – jau 258 pieteikumi

 

A. Reirim aizdevums apgrozāmajiem līdzekļiem lieti noderējis visu sējumu ražības apdrošināšanai šogad, kad 11.jūnijā gājusi pāri krusa kā īkšķis – daudz ko no izaugušā nolaužot un sakapājot. „Rapsi, kas bija vēl palicis uz lauka, augusta vidū nokūlu 1.5 tonnas, bet potenciāls bija pie piecām tonnām. Rudenī apdrošināšu arī ziemas sējumus – ja meža zvēri izstaigā, vai mazums, kas notiek,” skaidro zemnieks, piebilstot, ka no finanšu izmaksu viedokļa tas nemaz neesot tik sāpīgi – Lauku atbalsta dienests (LAD) atmaksā 70% no apdrošināšanas polises iegādes izdevumiem.

 

LAD sniegtais atbalsts par dzīvnieku, sējumu un stādījumu platību apdrošināšanu gadu no gada kļūst arvien populārāks, pieaug arī procentuālā dala, kuru valsts sedz par apdrošināšanas prēmiju, liecina dienesta dati. 2015. gadā bija saņemti tikai 27 iesniegumi un sējumi apdrošināti 4411 ha platībā, kas bija vien 0.23% apmērā no visas lauksaimnieciski izmantojamās zemes platībām. Pirms četriem gadiem izmaksātā atlīdzība sasniedza 160 957 eiro.

 

Pērn jau saņemti 422 iesniegumi (viens klients var iesniegt vairākus pieteikumus) un apdrošināti 150 399 ha, kas ir 7.76% no visām lauksaimnieciski izmantojamām zemes platībām. Savukārt šogad līdz jūlija beigām LAD iesniegti 259 pieteikumi, lai segtu izdevumus par 64 331 ha apdrošināšanu. Zemniekiem izmaksāti 948 640 eiro. Apdrošinās arī pret sausumu.

 

Arī Latvijas Apdrošinātāju asociācija (LAA) novērojusi aizvien lielāku pieprasījumu pēc sējumu apdrošināšanas, jo pēdējos gados lauksaimniekus skārušas gan lielas lietavas, gan ilgstošs sausums.

 

Pašlaik tiek piedāvāta sējumu apdrošināšana pret krusas, lietusgāžu, vētras un pārziemošanas (ziemāju sējumiem) radītiem zaudējumiem. Apdrošināšana var kompensēt zaudējumus arī no neiegūtās ražas realizācijas, ieguldītos līdzekļus ražas izaudzēšanai, kā arī pārsēšanas izdevumus sējumu izsalšanas gadījumā. Līdz šim nevarēja apdrošināt sējumus pret sausumu. Tādēļ valdība šogad 18. jūnijā pieņēma noteikumus, kā valsts kompensē apdrošinātājiem izmaksāto atlīdzību par sausuma radītajiem zaudējumiem sējumu platībām, kā arī kompensācijas piešķiršanas kritērijus un apmēru. Kaut arī šobrīd apdrošinātāji vēl tikai izstrādā piedāvājumu, pēc LAA informācijas, viens apdrošinātājs jau ir sācis piedāvāt šādu produktu.

 

No ziemājiem visvairāk apdrošina ziemas kviešus un ziemas rapšus, tālāk seko rudzu un miežu sējumi. Pieprasījums pēc sējumu apdrošināšanas vasaras periodam (krusas, lietus un vētras riski) parasti ir lielāks. Atkarībā no apdrošinājuma summas un izvēlētajiem pārsēšanas limitiem ziemas rapsim apdrošināšana vidēji maksā ap 30-50 eiro/ha, bet ziemas kviešiem -15-30 eiro/ha. Vasaras riskiem izmaksas vienam hektāram var būt no 10 eiro/ha.

 

Apdrošināšanas izdevumu segšanai var izmantot ALTUM apgrozāmo līdzekļu aizdevumu, turklāt 70% no izmaksām pēc tam segs Lauku atbalsta dienests, kas nodrošina kompensējošu maksājumu lauksaimniekiem, pamatojoties uz iesniegto apdrošināšanas polisi par ražas, augu un dzīvnieku apdrošināšanu un tās apmaksu apliecinošajiem dokumentiem.

 

Avots: saimnieks.lv

Saistītie raksti