Altum-Aktualitātes-Mundigciema “Saullēkti” aizvadījuši pirmo gadu renovētā mājā: kas ir mainījies?

Mundigciema “Saullēkti” aizvadījuši pirmo gadu renovētā mājā: kas ir mainījies?

ALTUM

28. Nov, 2018

Ir pagājis gads kopš Talsu novada Lībagu pagasta Mundigciemā atklāja renovēto un siltināto daudzdzīvokļu dzīvojamo māju “Saullēkti”. Pateicoties rekonstrukcijas gaitā veiktajiem energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem, ir virkne acīmredzamu ieguvumu: 45 dzīvokļu iemītniekiem gada laikā ir 58% ietaupījums par elektroenerģiju, dzīvokļa vidējā gaisa temperatūra ir pieaugusi par 5°C, vienlaikus izmaksas par apkuri ir 31 cents par vienu kvadrātmetru līdzšinējo 83 centu vietā. Ne mazāk būtisks ieguvums “Saullēktu” iedzīvotājiem ir tas, ka vairs nav jāveido uzkrājumi neparedzētiem jeb avārijas remontdarbiem, nams ir sakopts un tā vērtība ir pieaugusi.

 

Daudzdzīvokļu mājas renovācija ilga 4 mēnešus un tās laikā tika siltinātas ēkas ārsienas, bēniņi, pagraba griesti un celtnes pamati. Projekta gaitā tika saremontēti balkoni un vispārējā apkures sistēma, pilnībā nomainīti logi, balkonu durvis, jumta segums, aukstā ūdens caurules. Renovācijas laikā ierīkotas atjaunojamo energoresursu izmantojošas tehnoloģijas siltumenerģijas ražošanai – tika pārbūvēta apkures sistēma, kā arī izbūvēta autonoma katlu māja ar granulu katlu. Līdz ar to, katram iedzīvotājam ir iespējas pašam regulēt apkures padevi, tādējādi ievērojami ietaupot savus līdzekļus, vienlaikus dzīvot mājās ar sev tīkamāko gaisa temperatūru cauru gadu.

 

Daudzdzīvokļu mājas Mundigciemā atjaunošana notika, izmantojot dzīvojamo māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmu, ko īsteno Attīstības finanšu institūcija ALTUM ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu. “Saullēkti” ir pirmā šīs programmas ietvaros atjaunotā māja. Kopumā mājas renovācijā tika ieguldīti 294 tūkstoši eiro, no kuriem puse jeb 147 tūkstoši eiro ir ALTUM grants jeb dāvinājums. Otru pusi aizdevuma veidā nodrošināja SEB banka, piesaistot ALTUM garantiju.

 

 

Linda Mastjaņica, “Saullēktu” renovācijas projekta vadītāja, mājas iedzīvotāju biedrības pārstāve:

 

“Daudzi iedzīvotāji atzīst, ka sen nebija jutušies savās mājās tik apmierināti. Izvērtējot visus ieguvumus pateicoties kompleksai mājas renovācijai, iedzīvotāji nekad vairs negribēs dzīvot nesiltinātā mājā. Un, lai arī pats renovācijas process no idejas un mājas iedzīvotāju vienošanās par labu šim atbildīgajam darbam bija resursu ietilpīgs, mājas iedzīvotāji ir gandarīti, ka kopīgiem spēkiem to paveica.”

 

 

Ingus Salmiņš, ALTUM Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs:

 

“Ir aizvadīts pirmais gads kopš “Saullēktu” nama iemītnieki bauda kopīgā darba – mājas renovācijas – augļus, redz reālos uzlabojumus. Ja pirms mājas renovācijas apkures sezonā vidējā gaisa temperatūra dzīvoklī bija 15°C līdz 18°C, tad šobrīd tie ir vidēji 22°C, un vienlaikus ir samazinājušās izmaksas par apkuri – kvadrātmetrs izmaksā par 52 centiem jeb 62% mazāk. Mundigciema “Saullēkti” kopā ar citām uz šo brīdi vairāk nekā 30 renovētām mājām visā Latvijā apliecina, ka mājvietas siltināšana nav tikai mazāks rēķins par siltumu un mājas apsaimniekošanu, īpašuma tirgus vērtības pieaugums vai pievilcīgāka mājas fasāde, tas ir arī nama drošības jautājums. Tāpēc aicinu iedzīvotājus iepazīties ar siltināšanas veiksmes stāstiem visā Latvijā, būt aktīviem un turpināt pieteikties programmai, lai pretendētu uz ALTUM grantu, sāktu taupīt un kopumā paaugstinātu savu dzīves kvalitāti. Turklāt, tuvākajā laikā programmas saistošajos noteikumos plānots veikt arī divas būtiskas izmaiņas. Pirmkārt, ja līdz šim uz grantu varēja pieteikties to namu iedzīvotāji, kuros ir vismaz 5 dzīvokļi, tad drīzumā tās varēs būt mājas sākot no 3 dzīvokļiem. Otrkārt, arī gadījumos, ja kredītiestāde nepiešķir nepieciešamo līdzfinansējumu un aizdevumu piešķir ALTUM, granta apjoms būs 50% līdzšinējo 35% vietā.”

 

Lai uzlabotu daudzdzīvokļu māju tehnisko stāvokli un energoefektivitāti, kopš 2016. gada septembra Latvijā darbojas daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programma, kuru izstrādāja Ekonomikas ministrija un ievieš ALTUM. ALTUM sniedz daudzpusīgu atbalstu šajā programmā: piešķir grantus, aizdevumu garantijas, aizdevumus projekta realizācijai, kā arī bezmaksas konsultācijas pirms un projekta gaitā.

 

Programmai līdz 2022. gadam no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir pieejami 156 miljoni eiro, savukārt, piesaistot banku finansējumu, māju renovācijai pieejamais finansējums sasniedz pat 300 miljonus eiro. Līdz pat 50% no izmaksām, kas tiks tērētas māju energoefektivitātes uzlabošanas darbiem, iedzīvotāju vietā tiks segtas no ES līdzekļiem. Pārējās izmaksas iespējams saņemt kā bankas aizdevumu, turklāt dzīvokļu īpašniekiem nav jāieķīlā savi dzīvokļi.

Foto galerija

Saistītie raksti