Altum-Aktualitātes-Pirmo reizi Latvijā eksperti no 20 valstīm diskutēs par finanšu pakalpojumu digitalizāciju un garantiju izaugsmes iespējām

Pirmo reizi Latvijā eksperti no 20 valstīm diskutēs par finanšu pakalpojumu digitalizāciju un garantiju izaugsmes iespējām

ALTUM

08. May, 2019

Šī gada 9. un 10. maijā Rīgā norisināsies Attīstības finanšu institūcijas ALTUM organizēta starptautiskās organizācijas European Association of Guarantee Institutions (AECM) pavasara sesija, kuras fokusā būs finanšu pakalpojumu digitalizācijas un kredītu garantiju izaugsmes iespējas.

 

Ekspertu diskusijā “Digitalizācija un garantiju aktivitāte” piedalīsies AECM prezidents Bernards Zagmeisters (Bernhard Sagmeister), AECM sekretariāta vadītāja Katrīna Šturma (Katrin Sturm), Latvijas Finanšu nozares asociācijas pārstāvis, ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš, ALTUM valdes loceklis Jēkabs Krieviņš un citi vairāk nekā 50 augsta līmeņa finanšu eksperti no vairāk nekā 20 Eiropas valstīm. ALTUM ir organizācijas AECM biedrs, kopumā tā apvieno 48 attīstības finanšu iestādes no 28 valstīm. 

 

Latvijā starptautiskie eksperti diskutēs par digitalizācijas nozīmi banku un citu finanšu iestāžu ikdienas darbībās, par digitālu risinājumu (jaunu produktu, procedūru un inovatīvu tehnoloģiju) lomu finanšu instrumentu – garantiju – pieejamībā. Diskusijas ekspertu uzmanības fokusā būs tas, kā, balstoties citu valstu pieredzē, var veicināt kredītu garantijas kā spēcīgu finanšu instrumentu inovāciju attīstībā, ekonomiskajā izaugsmē un jaunu darbvietu radīšanā.

 

 

Reinis Bērziņš, ALTUM valdes priekšsēdētājs:

 

“Netiešie finanšu instrumenti jeb kredītu garantijas ir viens no pieprasītākajiem ALTUM finanšu instrumentiem, un to izmantošanas apjoms arvien pieaug. Esmu gandarīts, ka organizācijas AECM pieredzes apmaiņas sesija par garantiju kā būtisku finanšu instrumentu šogad norisinās tieši Latvijā, jo mūsu darbības rezultāti apliecina arvien efektīvāku šī instrumenta izmantošanu uzņēmējiem. Lai sekmētu tautsaimniecības attīstību, ekonomikā ieplūstot vairāk finanšu resursiem, pēdējos gados ALTUM ievērojami paplašinājusi darbību kredītu garantiju izsniegšanā uzņēmējdarbības veicināšanai, piedāvājot gan jaunus, gan uzlabojot esošos garantiju produktus, palielinot garantiju limitus, kā arī samazinot to izskatīšanas laiku. Būtiski, ka, atbilstoši darbības stratēģijai, pērn ALTUM jaunajos darījumos garantiju jeb netiešo finanšu instrumentu īpatsvars pārsniedz aizdevumu īpatsvaru un veidoja 56% no jaunajiem darījumiem.”

 

Īstenojot netiešos finanšu instrumentus uzņēmējiem, ALTUM īsteno kredītu garantiju un portfeļgarantiju programmas. Līdz šī gada pirmā ceturkšņa beigām ALTUM portfelī bija 631 komersanta kredītu garantija 128,2 miljonu eiro apmērā, kas ir par 19% vairāk nekā pirms gada attiecīgajā periodā. Lielākā daļa no garantijām izsniegta apgrozāmo līdzekļu finansēšanai (38,2%), investīciju aizdevumu garantijas (29,4%), savukārt 27% bija banku garantijas. Garantijas visbiežāk ir izmantojuši uzņēmumi, kas darbojas tādās nozarēs kā apstrādes rūpniecība (32,4%), būvniecība (23,8%), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība (22,3%).

 

2019. gada pirmajā ceturksnī ALTUM izsniedza 41 komersantu kredīta garantiju 14 miljonu eiro apmērā, kas ir par 75% vairāk salīdzinot ar 2018. gadu. Piešķirtās garantijas ļāva uzņēmējiem piesaistīt papildu 18,6 miljonu eiro finansējumu uzņēmējdarbības attīstībai (attiecīgi 2018. gada 1.ceturksnī papildu piesaistītās investīcijas bija 11 miljoni eiro). Arī šī gada pirmajā ceturksnī dominē trīs nozares, kuras izmanto šo finanšu instrumentu: apstrādes rūpniecība (31,4%), būvniecība (24,28%), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība (21,75%).  

 

Savukārt portfeļgarantiju programmas ietvaros ALTUM 2018. gadā noslēdza sadarbības līgumus ar Unicredit Leasing, Luminor Bank un Swedbank, un nepilnu astoņu mēnešu laikā kredītiestādes 132 darījumos izsniedza 7,6 miljonus eiro. Papildus ALTUM arī piedāvā lauksaimnieku un daudzdzīvokļu māju energoefektīvitātes garantiju programmas, kuru kopējais portfelis uz 2019. gada 31. martu bija 363 garantijas 36,7 miljonu eiro apmērā. Privātpersonu segmentā ALTUM piedāvā aizdevumu garantijas ģimenēm ar bērniem un jaunajiem speciālistiem.

 

 

Par AECM

 

Nevalstiskā organizācija European Association of Guarantee Institutions tika dibināta 1992. gadā Beļģijā un šobrīd tās biedri ir 47 organizācijas no 28 valstīm, tai skaitā Attīstības finanšu institūcija ALTUM. Uz 2018. gada beigām, AECM dalīborganizāciju kopējais garantiju apjoms portfelī bija vairāk nekā 124,9 miljardi eiro, sniedzot atbalstu finanšu instrumentu veidā 3.3 miljoniem uzņēmumu visā Eiropā.

Saistītie raksti