Altum-Aktualitātes-Riska kapitāla fonds “ZGI-4” uzsāk darbību un piesaista līdz šim Latvijā apjomīgākās privātās investīcijas 10 miljonu eiro apmērā

Riska kapitāla fonds “ZGI-4” uzsāk darbību un piesaista līdz šim Latvijā apjomīgākās privātās investīcijas 10 miljonu eiro apmērā

ALTUM

23. Aug, 2018

Viens no pieredzējušākajiem riska kapitāla pārvaldniekiem Baltijā “ZGI Capital” jaunizveidotajam izaugsmes kapitāla fondam – “ZGI-4” – piesaistījis privātās investīcijas 10 miljonu eiro apjomā, kas ir Latvijā līdz šim lielākais privātā kapitāla piesaistes darījums publiski līdzfinansētam izaugsmes kapitāla fondam.

 

Lielāko apjomu jeb 7,5 miljonus eiro fondā “ZGI-4” investējusi “Swedbank Ieguldījumu Pārvaldes Sabiedrība” AS, kas, iesaistoties citiem investoriem, savu ieguldījumu palielinās līdz pat 11 miljoniem eiro. Plānots, ka jaunais fonds investēs gan Baltijas tradicionālajās industrijās, gan arī tā saucamajās jaunās ekonomikas nozarēs, piemēram, fintech jeb finanšu tehnoloģiju uzņēmumos.

Jaunākās paaudzes fonda “ZGI-4” kopējais apjoms būs 25 miljoni eiro, no kuriem 15 miljoni eiro ir ALTUM finansējums no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem, bet 10 miljoni jeb 40% no kopējā fonda apjoma – privātā sektora investīcijas, no kurām 7,5 miljonus investēs Swedbank Ieguldījumu Pārvaldes Sabiedrība, bet 2,5 miljonus eiro – Latvijā dibinātā Centrāleiropas apdrošināšanas kompānija Balcia Insurance SE un citi privātie investori.

 

Līdz ar privātā kapitāla piesaistes noslēgšanu, fonda pārvaldnieks “ZGI Capital” var sākt darbu pie pirmajiem ieguldījumiem. Investīciju apjoms vienā uzņēmumā būs līdz 3,75 miljoniem eiro. 75% investīciju plānoti Latvijas uzņēmumos, savukārt, lai diversificētu portfeli, 25% investīciju varēs tikt veiktas uzņēmumos citās Eiropas Savienības valstīs. “ZGI Capital” pieredzē ir investīcijas metālapstrādē, kokapstrādē, loģistikā, informācijas tehnoloģijās, inženierzinātnēs, pakalpojumu eksportā u.c.

 

Alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldnieks “ZGI Capital”, kas ir saņēmis Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijas gada balvas četrus gadus pēc kārtas, par izaugsmes riska kapitāla fonda pārvaldnieku izraudzīts ALTUM rīkotajā iepirkuma procesā 2017. gada nogalē.

Juris Vaskāns, ALTUM valdes loceklis: “10 miljonu eiro privāto investīciju piesaiste ALTUM līdzfinansētam riska kapitāla fondam ir ļoti nozīmīgs notikums visai riska kapitāla  industrijai. Tas nepārprotami ir arīdzan uzticēšanas rādītājs un pozitīvs signāls citiem privātajiem investoriem, kas raugās uz investīciju iespējām Latvijā. Esam īpaši gandarīti, ka lielākais investors mūsu izaugsmes riska kapitāla fondā ir Swedbank Ieguldījumu Pārvaldes Sabiedrība, kas veikusi pensiju fondu plānu līdzekļu izvietošanu alternatīvajos ieguldījumu fondos, kas pasaulē jau ir plaši izplatīta prakse. ALTUM, Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības un pārējo privāto investoru finansējuma sinerģija fondā “ZGI-4” sniegs iespēju attīstīties un augt uzņēmumiem ar lielu izaugsmes potenciālu, kuros tradicionālie finansētāji atturas investēt augsto risku dēļ.”

 

Pēteris Stepiņš, “Swedbank Ieguldījumu Pārvaldes Sabiedrība” AS vadītājs: “Ar šo ir veiksmīgi noslēdzies mūsu rūpīgais fonda atlases darbs vairāk nekā pusgada garumā, kad pavadītas neskaitāmas stundas fonda izvērtēšanā, padziļinātajā izpētē, intervijās un pārrunās ar “ZGI Capital” komandu un ALTUM. Šis ieguldījums lieliski papildina mūsu vietējo – Latvijas un Baltijas – ieguldījumu klāstu, kas ir mūsu ieguldīšanas stratēģijas neatņemama sastāvdaļa. Mēs ticam, ka vietējās investīcijas ilgtermiņā var pārspēt bezpersoniskos globālos ieguldījumus. Tādēļ sagaidām, ka “ZGI Capital” aktīvā darbība, izraugoties un sniedzot finansējumu inovatīviem uzņēmumiem, noslēgsies gan ar labu atdevi mūsu klientiem, gan sniegs veselīgu dzinuli riska kapitāla un inovatīvo uzņēmumu ekosistēmas attīstībai.”

 

Normunds Igolnieks, “ZGI Capital” vadošais partneris: “Vispirms vēlamies pateikties mūsu investoriem – ALTUM, lielākajam pensiju fondu pārvaldniekam Swedbank, Latvijā dibinātajam Centrāleiropas apdrošinātājam Balcia Insurance SE un pārējiem privātajiem investoriem par uzticību. Izmantosim savu uzkrāto pieredzi pārvaldot jau ceturtās paaudzes fondu, lai pelnītu investoriem papildu kapitālu, kā arī atbalstīsim vietējos uzņēmējus, nodrošinot nepieciešamo kapitālu turpmākajai izaugsmei. Mēs veiksim investīcijas mazos un vidējos uzņēmumos, kuri ir nostiprinājušies mājas tirgū, un šobrīd apgūst jaunus eksporta tirgus, apgūst jaunus inovatīvus produktus vai tehnoloģijas, palielina jaudas, attīsta jaunus darbības virzienus, uzlabo uzņēmuma rentabilitāti vai automatizē procesus. Šobrīd tiek noslēgts fonda investoru piesaistes pirmais raunds. Fonds uzsāk savu darbību, bet mūsu mērķis ir tuvāko 12-24 mēnešu laikā papildus piesaistīt vēl 10 miljonus eiro privāto investoru kapitālu un palielināt fonda apjomu līdz 35 miljoniem eiro.”

 

 

Par “Swedbank Ieguldījumu Pārvaldes Sabiedrība” AS

 

“Swedbank Ieguldījumu Pārvaldes Sabiedrība” AS ir lielākais pensiju 2. līmeņa pārvaldītājs Latvijā: līdz 21.08.2018. sabiedrības pārvaldīto pensiju 2. līmeņa plānu dalībnieku skaits bija pārsniedzis jau 542 000 un pārvaldāmo aktīvu apjoms bija vairāk nekā 1,49 miljardi eiro. Sabiedrība arī pārvalda pensiju 3. līmeņa pensiju plānus. Swedbank pensiju plāni ir vairākkārt saņēmuši “Investment and Pensions Europe” balvu kā labākie dažādās kategorijās Centrāleiropā un Austrumeiropā. “Investment and Pensions Europe” (IPE) 2013., 2016. un 2017. gadā atzina Swedbank pensiju 2. līmeņa plānu “Dinamika” par labāko Centrāleiropā un Austrumeiropā, savukārt Swedbank pensiju 3. līmeņa plānam “Dinamika+60” IPE “Real Estate Global Awards” 2016. gadā piešķīra apbalvojumu kā labākajam investoram nekustamajā īpašumā starp Austrumeiropas un vairākām lielām Rietumeiropas valstīm.

 

 

Par “ZGI Capital”

 

“ZGI Capital” ir viens no vispieredzējušākajiem riska kapitāla fondu pārvaldniekiem Baltijā, kurš savu darbību uzsāka 2005. gadā. Investīciju periodu ir noslēgušas trīs fondu paaudzes: “ZGI-1”, “ZGI-2”, “ZGI-3” un pašreiz tiek uzsākts nākamās paaudzes riska kapitāla fonds “ZGI-4”. “ZGI Capital” ir saņēmis Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijas gada balvas četrus gadus pēc kārtas – 2014., 2015., 2016. un 2017. gadā. “ZGI Capital” ir Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) reģistrēts alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldnieks. 

Saistītie raksti