Altum-Aktualitātes-Strauji augusi interese par eksporta darījumu apdrošināšanu uz attīstītajām valstīm

Strauji augusi interese par eksporta darījumu apdrošināšanu uz attīstītajām valstīm

ALTUM

14. Sep, 2020

Kopš šī gada sākuma attīstības finanšu institūcija ALTUM saņēmusi jau 360 pieteikumus eksporta darījumu apdrošināšanai par kopsummu 46,2 miljoni eiro. Tas ir par teju trešdaļu vairāk nekā pērn visa gada laikā, un tiek prognozēts, ka šogad kopumā saņemto pieteikumu skaits tiks dubultots. 

 

Laikā, kad uzticība starp ārvalstu pircējiem un piegādātājiem ir mazinājusies, uzņēmēju interese par eksporta garantijām pieaugusi trīskārtīgi. Covid-19 eksporta garantijas uz attīstītajām valstīm visbiežāk izsniegtas tirdzniecības sektoram, ražošanas nozarei un ieguves rūpniecībai. 61% no visiem limitiem izsniegti uz trīs valstīm: Šveice (20%), Lielbritāniju (24%) un Itāliju (17%). Bez Šveices, Lielbritānijas un Itālijas eksporta garantijas izsniegtas arī darījumiem ar Baltijas valstīm, Zviedriju, Poliju, Čehiju, Spāniju u.c.

 

 

Reinis Bērziņš, ALTUM valdes priekšsēdētājs:

 

“Mūsu klientu pieredze rāda, ka Covid-19 krīze pamatīgi ietekmēja ierasto skatījumu arī uz līdz tam stabilo eksporta tirgu – ES valstīm. Ierobežojumu mīkstināšana garantijas saņemšanai uz ES un atsevišķām OECD valstīm ir veicinājusi aktīvāku eksporta darījumu apdrošināšanu – līdz šim esam izsnieguši par 74% vairāk garantiju uz attīstītajām valstīm nekā pērn. Tomēr eksportētājus aicinām turpināt būt piesardzīgiem, jo vīrusa izplatība un ietekme turpinās visur pasaulē. Laikus parūpējoties par eksporta darījumu apdrošināšanu, uzņēmēji var pasargāt sevi no naudas pazaudēšanas ārvalstu pircēju maksātnespējas gadījumā.” 

 

Viens no lielākajiem Latvijas eksportējošiem uzņēmumiem “Limbažu siers” saņēmis Luminor bankas aizdevumu 500 000 eiro apmērā, par drošības spilvenu izmantojot Altum eksporta kredīta garantiju, kas pirmo reizi tiek izmantota faktoringa sadarbībā. Uzņēmums 98% savas produkcijas eksportē, turklāt lielākais eksporta tirgus ir Itālija, kas sākotnēji bija Covid-19 uzliesmojuma epicentrs Eiropā.

 

 

“Limbažu siers” valdes priekšsēdētājs Igors Aleksejevs:

 

“Covid-19 pandēmijas laikā sadarbības partneri ārvalstīs pārcēla realizācijas termiņus, tāpat joprojām turpinās arī apmaksas termiņu pagarināšana. Mēs lepojamies, ka produkciju ražojam paši, arī pienu iepērkam no Latvijas piena ražotājiem, kuri govis dīkstāvē palaist nevar. Krīzes iespaidā radās situācija, ka visu iepērkam un nomaksājam te, taču tālāk realizēt nevaram. Tāpēc pieteicāmies gan ALTUM eksporta garantijām, gan apgrozāmo līdzekļu aizdevumam. Tas mums ir ļāvis palīdzēt ne tikai pašiem sev, bet arī vietējiem zemniekiem. Savukārt eksporta garantija pasargās mūsu biznesu pret potenciālu ārvalstu partneru maksātnespēju vai ilgstošu maksājumu atlikšanu, ko jau piedzīvojām, krīzei sākoties.”


Līdz šī gada beigām eksporta garantijas var saņemt uz ES un atsevišķām OECD dalībvalstīm arī lielie uzņēmumi, kas līdz ierobežojumu atcelšanai nebija iespējams. Tāpēc ALTUM aicina uzņēmējus nenokavēt un vēl līdz gada beigām parūpēties, lai varētu eksportēt droši uz teju visām pasaules valstīm.

Saistītie raksti