Altum-Aktualitātes-Audzis ALTUM izsniegtais finansējums lauksaimniekiem

Audzis ALTUM izsniegtais finansējums lauksaimniekiem

ALTUM

14. Oct, 2021

Pandēmija daļai lauksaimnieku ir bijis attīstības laiks, un visās šai nozarei pieejamās aizdevumu programmās pēdējo divu gadu laikā ir vērojams piešķirtā finansējuma pieaugums, liecina ALTUM programmu dati.

 

Apgrozāmo līdzekļu programmā šā gada pirmajos astoņos mēnešos ir izsniegti aizdevumi par vairāk nekā 5,14 miljoniem eiro, kas ir par 38 % vairāk nekā tādā pašā laika periodā pērn. Savukārt zemes iegādes programmā darījumu apjoms kāpis par 41 %, bet mazo aizdevumu programmā lauku teritorijās darījumu apjoms gandrīz dubultojies.

 

Lauksaimnieki finansējumam apgrozāmajiem līdzekļiem visvairāk piesakās agros pavasaros un vēlā rudenī. Zemnieki rudenī to izmanto gan, lai norēķinātos par degvielu, iepirktu lopbarību, sēklas, minerālmēslus, ķimikālijas un kaļķošanas līdzekļus, gan arī tehnikas iegādes vai remonta izmaksām.

 

 

ALTUM valdes loceklis Jēkabs Krieviņš:

 

“Šobrīd pieprasījums pēc finansējuma ir liels, un ir nepieciešams laiks visu pieteikumu izskatīšanai, tāpēc iesakām plānot finanšu plūsmu savlaicīgi un uz konsultāciju pie ALTUM reģionālajiem konsultantiem doties pēc iespējas ātrāk, iepriekš izvērtējot gan savas vajadzības, gan finansiālās iespējas. Tāpat aicinām lauksaimniekus izmantot rudens mēnešus finanšu sakārtošanai, savlaicīgi plānojot 2022. gada sezonas darbus. ALTUM aizdevumu var saņemt arī lietotas tehnikas iegādei, un tieši vēlie rudens mēneši ir piemērots laiks, kad sakārtot savu transporta parku nākamajai sezonai, jo tirgū ir pieejama mazlietota tehnika, ko citi lauksaimnieki pārdod, noslēdzot iepriekšējās ražas sezonas darbus.” 

 

Aizdevumu apgrozāmajiem līdzekļiem ar mazākām nodrošinājuma prasībām var saņemt lauksaimnieki, zivsaimnieki, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, kā arī augļu un dārzeņu ražotāju grupas. Aizdevuma limits ir viens miljons eiro individuāliem saņēmējiem un 2,85 miljoni eiro lauksaimniecības kooperatīviem. Aizdevums nav paredzēts, lai risinātu kādus finanšu sarežģījumus, nomaksātu nodokļu parādus vai atdotu aizdevumu bankai, bet tiktu izmantots saimniecības darbības nodrošināšanai vai attīstībai.

 

 

Konsultāciju un finansējuma iespējas ir plašas

 

ALTUM valdes loceklis Jēkabs Krieviņš:

 

“Iespējas sākt un attīstīt biznesu šobrīd ir vairāk nekā jebkad agrāk – finanšu pieejamība ir patiesi plaša. Vienlaikus viens no biežākajiem klupšanas akmeņiem, kas labām idejām traucē īstenoties dzīvē, ir nepietiekama prasme plānot finanses un izveidot reālu naudas plūsmu. Nereti lauksaimnieki vilcinās ar pieteikumu iesniegšanu ALTUM, jo nav pārliecināti par spēju sagatavot nepieciešamos dokumentus. Tāpēc esam vienojušies ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru (LLKC) par atbalsta sniegšanu lauksaimniekiem aizdevumu pieteikumu sagatavošanā.”

 

Konsultācijas iespējams saņemt visos 26 LLKC reģionālajos birojos gan par dokumentācijas sagatavošanu.

 

 

LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis:

 

“Nākotnes attīstība nav iedomājama bez finanšu pratības un gudru, sasniedzamu projektu realizācija prasīs arvien vairāk zināšanu no visām iesaistītajām pusēm. Tieši tādēļ aicinu izmantot LLKC konsultantu zināšanas, lai prasmīgi aizpildītu biznesam nepieciešamo dokumentāciju.”

 

Vairāk par Lauku atbalsta dienesta sniegtajām konsultācijām var uzzināt LLKC reģionālajos centros: http://llkc.lv/lv/biroji