Altum-Aktualitātes-Aizdevumos daudzdzīvokļu māju tehniskā stāvokļa uzlabošanai piešķirti jau 10 miljoni eiro

Aizdevumos daudzdzīvokļu māju tehniskā stāvokļa uzlabošanai piešķirti jau 10 miljoni eiro

ALTUM

10. Apr, 2024

Attīstības finanšu institūcijas ALTUM aizdevumu daudzdzīvokļu māju tehniskā stāvokļa uzlabošanai līdz šim visā Latvijā izmantojušas 154 mājas, aizdevumu kopējai summai sasniedzot 10 miljonus eiro. Šīs programmas ietvaros iespējams ne tikai veikt remonta darbus, bet arī sagatavot tehnisko dokumentāciju un projektēšanu, kā arī izpirkt zemes zem ēkām.

 

Valsts atbalsta programmas “Daudzdzīvokļu māju remont aizdevums” finansējums lielākoties tiek izmantots fasādes remontiem, pamatu siltināšanai, jumta nomaiņai vai siltināšanai. Tāpat aizdevums tiek izmantots liftu un balkonu remontiem, ūdensvada un kanalizācijas remontam, apkures sistēmas uzlabošanai kā arī citiem koplietošanas teritoriju uzlabošanas darbiem.

 

Līdz šim visvairāk valsts atbalstu izmanto Rīgā un Pierīgā, kā arī Kurzemē – no šiem reģioniem iesniegti attiecīgi 40% un 36% pieteikumu. No daudzdzīvokļu mājām  Vidzemē saņemti 12% no pieteikumiem, Zemgalē – 10%, bet no mājām Latgales reģionā – 2% no visiem pieteikumiem.

 

ALTUM Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece skaidro: “Dzīvojamais fonds Latvijā noveco un nav noslēpums, ka lielai daudzdzīvokļu māju tehniskais stāvoklis ir ļoti slikts. Šī atbalsta programma ir efektīvs veids, kā daudzdzīvokļu māja var aizņemties resursus gan atsevišķiem remontdarbiem, gan kompleksākiem būvdarbiem. Līdzšinējā pieredze rāda, ka vidējā aizdevuma summa mājas remontam ir 67 tūkstoši eiro, savukārt vidējā aizdevuma summa uz vienu mājas kvadrātmetru – 64.30 eiro.”

 

Remonta aizdevumu var saņemt arī tehniskās dokumentācijas sagatavošanai ēku energoefektivitātes programmā, saņemot atbalstu neattiecināmo izmaksu finansēšanai. Vēl kopš pagājušā gada vasaras remonta aizdevumus var saņemt un izmantot arī zemes izpirkšanai zem daudzdzīvokļu mājām.

 

Viens no projektiem, kas saņēmis valsts aizdevumu, ir koka ēka Kalnciema ielā, Rīgā. Aizdevuma summa ir 90,1 tūkstotis eiro, par ko plānots veikt demontāžas darbus ielas fasādei, cokola siltinājumu un apdari, fasādes atjaunošanu, tekņu un noteku atjaunošanu, kā arī betona apmaļu izveidi. Projektam piesaistīts arī Rīgas domes līdzfinansējums 24 tūkstoši eiro apjomā, kas novirzīts remonta aizdevuma pamatsummas daļējai atmaksai.

 

Programmas finansējumu izmantojusi arī māja Rīgā, Dagdas ielā 3, kas darbu veikšanai aizņēmusies 71,4 tūkstošus eiro. Projekta ietvaros plānota fasādes atjaunošana, kā arī  tekņu un noteku atjaunošana. Savukārt ēkā Anniņmuižas bulvārī paredzēts par 23 tūkstošiem eiro veikt ūdensapgādes un kanalizācijas stāvvadu maiņu.

 

Programmai aicināti pieteikties dzīvokļu īpašniekus ar pilnvarotas personas starpniecību tad, ja saņemts aizdevuma atteikums kredītiestādēs. Vairāk par programmu un tās nosacījumiem: https://www.altum.lv/pakalpojumi/iedzivotajiem/daudzdzivoklu-maju-remonta-aizdevums/. Mājas lapā ir atrodami dažādu dokumentu paraugi, kalkulatori aizdevuma aprēķinam.