Altum-Aktualitātes-Ar ALTUM atbalstu Amatciemā izbūvēta Latvijā unikāla saules paneļu elektrostacija

Ar ALTUM atbalstu Amatciemā izbūvēta Latvijā unikāla saules paneļu elektrostacija

ALTUM

04. Feb, 2022

Cēsu novada Amatciemā izbūvēta jaudīga saules paneļu elektrostacija, kas nodrošinās teju piektdaļu no ciemata kopējā elektroenerģijas patēriņa. Šis ir pirmais tāda apjoma elektroenerģijas pirkuma līguma (PPA) saules paneļu projekts Latvijā. Projekta īstenošanai piesaistīts ALTUM energoefektivitātes aizdevums 170 000 eiro apmērā un tas realizēts sadarbībā ar enerģētikas uzņēmumu grupu “AJ Power”.

 

Projekta ietvaros Amatciemā ir uzstādīti 720 saules paneļi ar kopējo sistēmas jaudu 259 kW. Aprēķināts, ka gada laikā tie saražos 256,6 tūkstošus kWh zaļās enerģijas jeb 17 % no ciematam nepieciešamā elektroenerģijas apjoma. Uzstādītais saules parks samazinās arī CO2 emisiju nonākšanu atmosfērā par 100,7 tonnām gadā, kas ir līdzvērtīgs nobrauktiem 500 000 kilometru ar automašīnu.

 

Projekts īstenots, izmantojot Energoservisa kompāniju (ESKO) modeli un projekts finansēts no ALTUM uzņēmumu energoefektivitātes uzlabošanas programmas. Tās ietvaros uzņēmumi, tai skaitā ESKO kompānijas, var saņemt aizdevumu līdz 2,85 miljoniem eiro energoefektivitātes, zaļo ēku, ilgtspējīga transporta un atjaunojamās enerģijas projektiem.

 

“ALTUM energoefektivitātes aizdevumu programma veicina energoefektīvu iekārtu un atjaunojamo energoresursu izmantošanu dažāda kalibra uzņēmumos, savukārt uzlabojumos ieguldītā investīcija ar uzviju atmaksājas no projektā gūtā ietaupījuma. To pierādā jau daudzi šīs programmas finansētie projekti visā Latvijā. Amatciema projekts ir vēl viens labs piemērs, kā ALTUM var veicināt  ilgtspējīgu, videi draudzīgu un ekonomisku projektu īstenošanu, kur šajā projektā ieguvējas ir arī  mājsaimniecības. Redzam potenciālu līdzīgu projektu īstenošanai arī citviet Latvijā, turklāt “zaļais” finansējums un sadarbība ar ESKO kompānijām ļauj realizēt šādas iniciatīvas arī uzņēmumiem, kuriem nav nepieciešamo zināšanu un investīcijas,” stāsta ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

 

Amatciema projekta ieviešanu nodrošināja enerģētikas uzņēmumu grupa “AJ Power”, kas īstenoja pilnu servisa risinājumu, sākot ar finansējuma piesaisti, projekta sagatavošanu un realizāciju. Tāpat pakalpojuma sniedzējs ir atbildīgs par elektrostacijas darbību, tās uzturēšanu un garantijām.

 

“Amatciema saules paneļu parks uz doto brīdi ir absolūti unikāls šāda tipa projekts Latvijā. Īstenojot šo ideju, veiksmīgi atradām racionālu pielietojumu teritorijā esošajai kalna nogāzei. Kalna nogāzes pielāgošana projektam ir inovatīvs risinājums, jo izbūves darbu laikā pielietojām līdz šim neizmantotus paņēmienus, lai pielāgotos darbam tik stāvā vietā. Turklāt arhitektoniski saules paneļu elektrostacija ataino kalna formu, tādējādi iekļaujoties ciemata kopējā arhitektūrā, radot īpaši spēcīgu vizuālo iespaidu. Esam gandarīti, ka mums bija iespēja īstenot šo projektu kopā ar Amatciemu un ALTUM,” norāda enerģētikas uzņēmumu grupas “AJ Power” vadītājs Roberts Samtiņš.

 

Projekts veiksmīgi startējis arī konkursā “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2021” un ieguvis atzinību nominācijā “Ilgtspējīgākais projekts”.

 

“Saules paneļu elektrostacijā saražoto enerģiju izmantojam iedzīvotāju pašpatēriņa nodrošināšanai. Jau šobrīd ir redzams ekonomiskais ieguvums, jo zaļā elektroenerģija tiek saņemta par izdevīgu, fiksētu tarifu, katru mēnesi ļaujot ietaupīt. Turklāt, ja objektā tiek izmantota visa saules paneļu saražotā zaļā elektroenerģija, tā ir bez papildu izmaksām, jo nav jāmaksā Sadales tīkla un OIK daļas,” skaidro privātā ciema “Amatciems” attīstītājs Aivars Zvirbulis.

 

Amatciems ir lielākais privātais ciems Latvijā. Tā ir vienota stila, standarta un kvalitātes dzīves telpa Cēsu novadā, ko nodrošina centralizēti ciemata apsaimniekošanas, uzturēšanas un apdzīvošanas noteikumi. Mūsdienīgs tehniskais nodrošinājums katrā mājā un pārdomāti inženiertehniskie risinājumi ciemā ir radījuši modernu, ekoloģisku un ekonomiski aktīvai ikdienas dzīvei piemērotu vidi.

 

 

Par ALTUM:

 

ALTUM ir valstij piederoša finanšu institūcija, kas piedāvā valsts atbalstu dažādām mērķa grupām ar finanšu instrumentu palīdzību (piemēram, aizdevumi, kredītu garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.). ALTUM izstrādā un īsteno valsts atbalsta programmas, lai kompensētu tirgus nepilnības, kuras nevar atrisināt privātās finanšu institūcijas. 2017.gada jūnijā Moody’s ALTUM piešķīra Baa1 starptautisko kredītreitingu, kas apliecina tā stipro finanšu stabilitāti.

 

 

Par “AJ Power” uzņēmumu grupu:

 

“AJ Power” ir Latvijā lielākā privātā enerģētikas uzņēmumu grupa, kas vienuviet apvieno plašāko un mūsdienīgāko pakalpojumu portfeli ar pieredzes bagātākajiem enerģētikas ekspertiem. “AJ Power” piedāvā individuālus risinājumus elektroenerģijas un dabasgāzes iegādei, saules paneļu projektiem, dabas resursu nodokļa administrēšanai un energoefektivitātes uzlabošanai. Ar šiem enerģētikas un atkritumu apsaimniekošanas risinājumiem “AJ Power” sniedz iespēju uzņēmumiem iesaistīties aprites ekonomikā. Enerģētikas uzņēmumu grupa darbojas kopš 2014.gada, un tās apgrozījums 2019.gadā bija 83 miljoni eiro.

Foto galerija