Altum-Aktualitātes-Īstermiņa eksporta kredīta garantijas komersantiem būs pieejamas līdz šā gada beigām

Īstermiņa eksporta kredīta garantijas komersantiem būs pieejamas līdz šā gada beigām

ALTUM

02. Aug, 2022

Ekonomikas ministrija saņēmusi Eiropas Komisijas saskaņojumu īstermiņa eksporta kredīta garantiju izsniegšanas termiņa pagarinājumam un līdz ar to komersanti līdz š.g. 31. decembrim varēs saņemt īstermiņa eksporta kredītu garantijas neatkarīgi no eksportējošā uzņēmuma lieluma un (pircēja) debitora valsts, izņemot garantijas netiks sniegtas darījumiem ar Krieviju un Baltkrieviju.

 

“Ģeopolitiskā situācija šogad ir mainījusi daudzu uzņēmēju izaugsmes plānus. Ir pārtraukti esošie sadarbības līgumi, traucētas piegāžu ķēdes, cenu pieaugums radījis ierobežojumus turpmākajām investīcijām. Tāpēc no valsts puses piedāvājam atbalsta instrumentus, lai sekmētu kopējo tautsaimniecības stabilitāti. Eiropas Komisija ir apstiprinājusi atbalstu uzņēmējiem, kuriem ir nepieciešamas eksporta kredītu garantijas. Tuvākajās dienās gaidām arī saskaņojumu “Altum” programmām aizdevumu un garantiju izsniegšanai uzņēmumiem, kuru darbību būtiski ietekmējušas Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu sekas,” uzsver ekonomikas ministre Ilze Indriksone.

 

Kā zināms, Latvijā valsts atbalstu eksporta darījumiem finanšu instrumentu veidā sniedz finanšu institūcija Altum, nodrošinot eksportējošiem saimnieciskās darbības veicējiem iespēju saņemt eksporta kredītu garantijas, tādējādi nodrošinoties pret ārvalstu pircēju maksātnespēju vai ilgstošu nemaksāšanu, pārdodot preces vai sniedzot pakalpojumus ar atlikto maksājumu termiņu, kurš nav garāks par 730 dienām, izņemot lauksaimniecības produktu eksporta darījumus, kuriem atlikto maksājumu termiņš nevar garāks par 547 dienām, un darījuma summa ar vienu debitoru nav lielāka par 2 miljoniem eiro.

 

Īstermiņa eksporta kredīta garantiju programmas ietvaros atbalstu var saņemt komersanti un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, iesniedzot pieteikumu Attīstības finanšu institūcijā “Altum”. Tas nozīmē, ka līdz gada beigām eksportētāji varēs saņemt eksporta kredītu garantijas uz Eiropas Savienības valstīm un attīstītajām OECD valstīm neatkarīgi no eksportējošā uzņēmuma lieluma un iepriekšējo gadu eksporta apgrozījuma apjoma.

 

Ar Eiropas Komisijas saskaņotajiem grozījumiem Ministru kabineta 2016. gada 20. decembra noteikumos Nr. 866 “Īstermiņa eksporta kredīta garantiju izsniegšanas noteikumi komersantiem un atbilstošām lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām” var iepazīties šeit.

 

 

Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
prese@em.gov.lv