Altum-Aktualitātes-Viedoklis: Krīžu brīžos nesastingt

Viedoklis: Krīžu brīžos nesastingt

ALTUM

06. Dec, 2023

 

Reinis Bērziņš, ALTUM valdes priekšsēdētājs:

 

Globālais procentu likmju kāpums veicinājis gan uzņēmēju vēlmi mazināt esošās kredītsaistības no pašu resursiem, gan nogaidīt ar lēmumu par jaunu saistību uzņemšanos. Taču ir svarīgi, lai arī brīdī, kad nauda ir dārga, komersanti neatteiktos no investīcijām, attīstības plāniem un ilgtermiņa mērķu realizēšanas.

 

Lai veicinātu kreditēšanu, esam ieviesuši vairākus atvieglojumus valsts atbalsta programmās, pirmkārt, piemērojot 0% garantijas prēmiju jauniem un ilgtspējīgiem projektiem, kas tiek kreditēti bankās, savukārt visiem pārējiem garantiju nodrošinām ar 50% atlaidi. Šādas garantijas esam piešķīruši jau vairāk nekā 150 uzņēmumiem, tas palīdzējis bankās notikt darījumiem par gandrīz 90 miljoniem eiro. Arī tiešajā kreditēšanā ieviesti procentu likmju atvieglojumi – par aptuveni pusi samazināta kopējā aizdevuma likme MVU segmenta uzņēmumiem, kā arī samazināta aizdevuma likme 3,5% apmērā noteikta lauksaimnieku apgrozāmajiem līdzekļiem, kas ir ieviests šā gada novembrī. ALTUM aktīvi vērtē situāciju kreditēšanā un analizē iespējas ieviest turpmākus risinājumus, kas palīdzētu aktivizēt uzņēmumu finansēšanu un veicināt tautsaimniecības izaugsmi.

 

Kamēr liela daļa uzņēmumu gaida naudas resursu cenas samazināšanos, tālredzīgie investīciju plānus salāgo arī ar ALTUM īstenotajām atbalsta Atveseļošanas fonda programmām ar kapitāla atlaidi. Tas ir saprotami, jo kapitāla atlaide būtiski uzlabo projekta atmaksāšanos.

 

Kopumā šajos apstākļos, uzņēmējiem ir un būs jāmeklē veidi, kā mazināt energoresursu patēriņu vai arī tos izmantot gudrāk. Ir jāievieš jauni, taupoši risinājumi un rūpīgi jāvērtē sava biznesa darbība ilgtermiņā, jo tie, kas šo mājasdarbu paveikuši, jau jūt pirmos augļus – tas sāk atmaksāties. Uzņēmumu energoefektivitātes programmā esam jau noslēguši vairāk nekā 50 investīciju projektu atbalsta līgumus, kur šobrīd populārākās ir investīcijas saules paneļu projektiem uzņēmumu pašpatēriņam. Nozaru griezumā līderos ir apstrādes rūpniecība un nekustamo īpašumu apsaimniekošanas projekti. Lindstrom, Limbažu siltums, cementa ražotājs Sakret, kokapstrādes uzņēmums Kontekss – šie ir tikai daži no uzņēmumiem, kas ar Atveseļošanas fonda naudu uzlabo savu konkurētspēju, mazina atkarību no iepirktu energoresursu cenu svārstībām, u.c. Arī digitalizācijas programmā teju piektā daļa no pieejamajiem 45 miljoniem eiro jau ir ieguldīta dažāda kalibra uzņēmumos visā Latvijā, kas lielākoties iegādājas modernākas ražošanas iekārtas un atjauno programmatūras. Atveseļošanas fonda finansējums ieskrējies ir arī daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes segmentā – iedzīvotāji rēķinās ar valsts atbalstu māju siltināšanā un ļoti aktīvi tam piesakās. Lai arī māju siltināšanā projekta sagatavošanas process vai aizņemt daudzus mēnešus, arī šajā programmā pirmās ēkas jau pavisam drīz būs gatavas sākt fiziskus būvdarbus – pirmās ir 55 dzīvokļu māja Olainē un četru dzīvokļu nams Rīgā.

 

Lai gan globālie cenu satricinājumi, liek pārskatīt līdz šim ierasto saimniekošanu, pieejami dažādi valsts atbalsta mehānismi, kas krīžu brīžos palīdz nesastingt. Kā viens no tiem Atveseļošanas fonda programmu finansējums 224 miljonu eiro apjomā. Stāvēt uz vietas mūsdienās nozīmē doties atpakaļ, tāpēc aicinu uzņēmējus arī esošajos apstākļos raudzīties uz priekšu gudri. ALTUM ir gatavs ar kompetenci, zināšanām un īpašo mandātu palīdzēt uzņēmējiem šajā ceļā.