ALTUM un EM iepazīstinās ar jaunās daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmas iespējām
Kā nosiltināt un renovēt daudzdzīvokļu māju ar Eiropas Savienības atbalstu? Par to daudzdzīvokļu māju apsaimniekotāji, māju energoefektivitātes projektu vadītāji, pašvaldību pārstāvji, biedrību un māju vecākie varēs iegūt informāciju 14. septembrī Attīstības finanšu institūcijas ALTUM un Ekonomikas ministrijas rīkotajā seminārā.
Semināra programmā ALTUM un Ekonomikas ministrijas eksperti stāstīs par drīzumā gaidāmās daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmas būtiskākajām niansēm un atšķirībām no iepriekšējās programmas, mājas renovācijas projekta dzīves ciklu, piegādātāju atlases galvenajiem kritērijiem un nosacījumiem. Tiks parādīti arī soļi projekta tehniskajā sagatavošanā un ieteikumi veiksmīgai projekta realizācijā.
Piesakšanās šajā saitē: https://www.altum.lv/pieteikums/
“Šobrīd strauji palielinās to māju skaits, kas jau ir īstenojušas energoefektivitātes uzlabošanas projektus vai tuvojas šim mērķim. Jau pabeigtie māju renovācijas projekti parāda, ka atjaunotā mājā tiek patērēts vismaz par 50% mazāk siltumenerģijas nekā pirms remonta, un tas motivē investēt mājas atjaunošanā, daļu no ieguldītā granta veidā saņemot dāvinājumā no ES fondu resursiem. Sagaidām lielu aktivitāti arī jaunajā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmā, jo ieguvumus iedzīvotāji labi apzinās. Šobrīd aktīvi gatavojamies šīs programmas ieviešanai un seminārā jau laikus pirms programmas atvēršanas stāstīsim, kā mājas var gatavoties projekta iesniegšanai,” stāsta ALTUM Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece.
Seminārs notiks 14. septembrī plkst. 11.00 – 13.00 ALTUM konferenču zālē Doma laukumā 4, Rīgā.
Pašlaik spēkā esošā daudzdzīvokļu māju energoefektiviātes programma darbojas kopš 2016.gada, tā ir aktīvā projektu īstenošanas stadijā, un jauni projektu pieteikumi netiek pieņemti. Līdz šim grantos izmaksāti 124 miljoni eiro, kas veido 74% no kopējā pieejamā grantu apjoma. Pabeigtajos projektos siltumenerģijas patēriņš vidēji ir samazināts no 139 uz 57 kWh/m2 gadā, turklāt mājas atjaunošana ne tikai samazina enerģijas patēriņu ēkās, bet arī paildzina to kalpošanas laiku un paaugstina īpašuma vērtību.
Straujais energoresursu cenu pieaugums ir būtiski palielinājis interesi par energoefektivitātes uzlabošanas iespējām, kā arī par valsts un Eiropas Savienības atbalsta pieejamību, un energoefektivitātes uzlabošana notiek, neraugoties uz būvniecības izmaksu kāpumu. Kopumā programmā tika iesniegti 989 projekti, no kuriem pašlaik pilnībā ir pabeigti 347, būvniecības stadijā – 124, savukārt pārējie atrodas dažādās citās projekta īstenošanas stadijās. Daļa māju no projektu īstenošanas atteikušās.
Jaunā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programma gaidāma 4.ceturksnī, un tā tiks finansēta no Eiropas Savienības Atveseļošanās un noturības mehānisma resursiem.