Altum-Aktualitātes-Zemkopības ministrs un ALTUM vadītājs pārrunā aktualitātes atbalsta programmās lauksaimniekiem

Zemkopības ministrs un ALTUM vadītājs pārrunā aktualitātes atbalsta programmās lauksaimniekiem

ALTUM

02. Feb, 2024

Šodien, 2.februārī, zemkopības ministrs Armands Krauze un ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš tikšanās laikā pārrunāja aktuālo situāciju ALTUM īstenotajās atbalsta programmās lauksaimniekiem.

 

Nozīmīgs sarunas temats bija par lauksaimnieku ļoti aktīvi izmantoto ALTUM apgrozāmo līdzekļu programmu, kurai pērnā gada novembrī ieviesta samazināta fiksēta aizdevumu likme 3,5% apmērā.  Divu mēnešu laikā saņemti vairāk nekā 300 pieteikumi par kopējo aizdevumu summu aptuveni 40 miljoni eiro un jau apstiprināti aizdevumu darījumi par vairāk nekā 24 miljoniem eiro. Katru nedēļu turpina ienāk jauni pieteikumi par aizdevumu apjomu apmēram viens miljons eiro. Jau pirmajos mēnešos programma sevi apliecinājusi kā sekmīgu atbalsta instrumentu, tāpēc tikšanās laikā tika apspriesta programmas tālāka turpināšana un papildu finansējums.

 

Tāpat būtisks instruments ir ALTUM pārvaldītais Zemes fonds, kura portfelī šobrīd ir jau 25 tūkstoši hektāru  lauksaimniecības zemes un portfeļa apjoms tuvojas 100 miljoniem eiro.  Efektīvs un sevi pierādījis Zemes fonda pakalpojums ir reversā noma, kas veido aptuveni trešdaļu no Zemes fonda portfeļa, un šobrīd ir liels pieprasījums pēc šī pakalpojuma.

 

Kopumā vairāk nekā puse ALTUM atbalsta programmu portfelī ir dažādi lauksaimnieku atbalstam mērķēti finanšu instrumenti. Šā gada sākumā ALTUM ieviesa atvieglojumus aizdevumu programmās, aizdevumiem kopsummā līdz 100 tūkstošiem eiro būtiski samazinot nodrošinājuma prasības, tādējādi uzlabojot naudas pieejamību reģionos. Jau pirmajās nedēļās uzņēmumi aktīvi izmanto šos aizdevumus, un aptuveni 90% pieteikumu ir tieši no reģioniem, savukārt 50% no pieteikumiem līdz šim ir tieši lauksaimniecības segmentā, kurā dominē graudkopība. Papildus tam, aizdevumu programmā “Mazie aizdevumi laukumu teritorijās” ALTUM noteica samazinātu fiksētu likmi (3% aizdevumiem ar termiņu virs 12 mēnešiem).

 

Papildu informācija par atbalsta programmām lauksaimniekiem