Altum-Aktualitātes-Gada laikā ALTUM subsīdiju “Balsts” mājokļa iegādei saņēmušas 500 daudzbērnu ģimenes

Gada laikā ALTUM subsīdiju “Balsts” mājokļa iegādei saņēmušas 500 daudzbērnu ģimenes

ALTUM

08. Nov, 2021

Ģimenes izvēlētās mājas vērtība bija 90 tūkstoši eiro, un no tiem astoņus tūkstošus sedza “Balsts” subsīdija, kas pilnībā nosedza bankai nepieciešamo pirmo iemaksu.

 

 

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs:

 

“Gada laikā programma ieguvusi stabilu pieprasījumu, un vidēji mēnesī ar “Balsts” subsīdiju mājokli iegādājas 30–40 daudzbērnu ģimenes. Lai palīdzētu ģimenēm ar trim un vairāk bērniem atrisināt, pirmkārt, jau tik ļoti aktuālo dzīvojamās telpas platības jautājumu, kā arī sniegtu atbalstu bankas aizdevuma pirmās iemaksas samazināšanai mājokļa iegādei vai būvniecībai, šoruden papildinājām programmu ar vēl 3,6 miljoniem eiro. Arī 2022. gada valsts budžetā Ekonomikas ministrija programmas turpināšanai ir paredzējusi 3,6 miljonu eiro lielu finansējumu, lai atbalstītu daudzbērnu ģimeņu plānus iegādāties jaunu mājokli.”

 

 

ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš:

 

“Subsīdiju programmas izmantošanas temps apliecina, ka tā ir nozīmīgs atspaids daudzbērnu ģimenēm, turklāt ALTUM dati liecina, ka vairāk nekā puse jeb 56 % no ģimenēm, kas saņēmušas subsīdiju, izmantojušas arī ALTUM mājokļu garantiju programmu. Abi valsts atbalsta veidi palīdz gan ģimenēm tikt pie sava mājokļa, gan veicina finansējuma ieplūšanu ekonomikā un mājokļu kredītu pieejamību kopumā. Novērtējam valsts sniegto finansējumu un mūsu sadarbības partneru – komercbanku aktivitāti, piedaloties šīs valsts atbalsta programmas īstenošanā.”

 

“Rēzeknē un tās apkaimē brīvo mājokļu tirgus ir ļoti šaurs – nereti ir tādas situācijas, kad jau pirmajās pārdošanas dienās īpašums tiek rezervēts. Tas nozīmē, ka ir jāspēj reaģēt ļoti ātri, citādi var palikt aiz strīpas. Mēs savu sapņu mājokli bijām noskatījuši jau kādu laiku iepriekš, taču dažādu iemeslu dēļ īpašnieks tā pārdošanu atlika. Kad beidzot sagaidījām zvanu, vai mums joprojām ir interese par īpašumu, pateicoties ALTUM subsīdijai un bankas Citadele izsniegtajam hipotekārajam kredītam, varējām nekavējoties piekrist, jo pašiem pirmajai iemaksai nepieciešamā summa vēl nebija sakrāta. Uzskatu, ka tieši tā arī ir lielākā pievienotā vērtība šai programmai, jo ģimenes var ne tikai ātrāk iegādāties mājokli, bet izvēlēties to, kas ir piemērotākais un vēlmēm atbilstošākais,” pieredzē dalās rēzeknietis Uldis Adijāns.

 

Vidējais vienai ģimenei izmaksātās subsīdijas apmērs ir 8300 eiro, savukārt vidējais aizdevuma apjoms mājokļa iegādei, kuram ir piesaistīta arī subsīdija, ir 79 tūkstoši eiro.

 

Lielākais īpatsvars subsīdijas saņēmēju vidū ir ģimenes ar trīs bērniem (87%), savukārt 13 % ģimeņu ir ar četriem vai vairāk bērniem. Aptuveni katra trešā subsīdija piešķirta ģimenēm reģionos,  tai skaitā 11 % – Kurzemē, 10 % – Zemgalē, 9% – Vidzemē, savukārt 3 %  – dauzbērnu ģimenēm Latgalē. Lielākā daļa jeb 66 % subsīdiju saņēmušo ģimeņu iegādājušās mājokļus Rīgā vai Pierīgā.

 

Subsīdija ir vienreizējs dāvinājums, un tās apjoms ir atkarīgs no bērnu skaita: 8000 eiro, ja ģimenē ir trīs bērni (vai divi un tiek gaidīts trešais) vai 10 000 eiro, ja ģimenē ir četri bērni vai vairāk (vai trīs un tiek gaidīts ceturtais). Subsīdiju palielina par 2000 eiro, ja iecerētais mājoklis ir gandrīz nulles enerģijas patēriņa ēka. Subsīdija tiek piešķirta tikai kopā ar bankas hipotekāro aizdevumu mājokļa iegādei vai būvniecībai, un tā pilnībā vai daļēji aizstāj pirmo iemaksu.

 

Uz subsīdiju var pretendēt viens no bērnu vecākiem. Ministru kabineta noteiktumi nosaka, ka subsīdiju var saņemt, ja izvēlētā nekustamā īpašuma vērtība nav lielāka par 250 tūkstošiem eiro, un ienākumi uz vienu ģimenes locekli ir līdz 17 000 eiro gadā pirms nodokļu nomaksas. Tāpat saņēmējam jābūt Latvijas nodokļu rezidentam vismaz pēdējos 12 mēnešus, kura īpašumā nav cits mājoklis.  Subsīdija nevar būt lielāka kā 50 % apmērā no kopējā darījuma vai būvprojekta apjoma.

 

Programmas “Balsts” partneru lokā ietilpst tādas bankas kā Swedbank, SEB banka, Luminor, Citadele banka un PrivatBank.

Foto galerija