Altum-Aktualitātes-Subsīdiju „Balsts” mājokļa iegādei saņēmušas jau 1000 daudzbērnu ģimenes

Subsīdiju „Balsts” mājokļa iegādei saņēmušas jau 1000 daudzbērnu ģimenes

ALTUM

02. Feb, 2023

Subsīdiju „Balsts” mājokļa iegādei Attīstības finanšu institūcijā ALTUM saņēmušas jau 1000 daudzbērnu ģimenes. Līdz 31. janvārim piešķirto subsīdiju kopējā summa ir 8,3 miljoni eiro, savukārt bankas šīm daudzbērnu ģimenēm aizdevumos piešķīrušas 83 miljonus eiro.

 

Tūkstošā subsīdija mājokļa iegādei Jelgavā piešķirta ģimenei, kurā ir trīs bērni. Izvēlētā mājokļa vērtība ir 60 800 eiro, no tiem 8 tūkstošus eiro sedza subsīdija „Balsts”.

 

„Lielām ģimenēm šis atbalsts ir tiešām svarīgs, jo bērnu skaits prasa gan mājokļa platību, gan finansiālos līdzekļus. Saņemot subsīdiju „Balsts”, samazinājās mans ikmēneša kredīta maksājums, tādējādi katru mēnesi būs vairāk līdzekļu, lai ne tikai aprūpētu bērnus, bet arī ieplānotu ar viņiem kopīgus izbraucienus vai izklaides. Kā arī, saņemot subsīdiju, savus iekrājumus varu novirzīt mājokļa iekārtošanai, kas tāpat prasa daudz līdzekļu,” stāsta „Balsts” subsīdijas tūkstošais saņēmējs, kas hipotekāro aizdevumu saņēmis Swedbank.

 

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone: “Man ir prieks par katru ģimeni, kuriem mēs kā valsts esam atvieglojuši mājokļa iegādes procesu. Ar subsīdijas “Balsts” palīdzību esam sasnieguši jau 1000 daudzbērnu mājsaimniecības – ģimenēm ar trim vai vairāk bērniem, kurām ir nepieciešams risināt dzīvojamās telpas jautājumu, snieguši atbalstu bankas aizdevuma pirmās iemaksas samazināšanai mājokļa iegādei vai būvniecībai. Ik gadu finansējums mājokļu pieejamības un kvalitātes uzlabošanai tiek papildināts. Arī šī gada valsts budžetā  Ekonomikas ministrija ir paredzējusi 3 miljonus eiro mājokļu garantiju atbalsta programmas un atbalsta programmas “Balsts” turpināšanai.”

 

Subsīdijas ir saņēmušas daudzbērnu ģimenes no visas Latvijas. Visvairāk – 87% ir ģimenes ar trīs bērniem, savukārt 13% ir ģimenes ar 4 un vairāk bērniem (no tiem 11% ar 4 bērniem). No kopējā subsīdiju skaita 68% subsīdiju piešķirtas Rīgā un Pierīgas reģionā, Zemgalē – 10%, Vidzemē – 9%, Kurzemē – 9%, bet Latgalē – 4%.

 

Lielākā daļa (88%) subsīdiju saņēmēju tās ir ieguvuši mājokļa iegādei, un vidējā darījumu summa ir 99 tūkstoši eiro, savukārt 12% – mājokļa būvniecībai ar vidējo darījuma summu – 150 tūkstoši eiro.

 

ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš: “Subsīdiju programmas izmantošanas temps apliecina, ka tā ir nozīmīgs atspaids daudzbērnu ģimenēm, turklāt ALTUM dati liecina, ka vairāk nekā puse jeb 56 % no ģimenēm, kas saņēmušas subsīdiju, izmantojušas arī ALTUM mājokļu garantiju programmu. Abi valsts atbalsta veidi gan palīdz ģimenēm tikt pie sava mājokļa, gan veicina finansējuma ieplūšanu ekonomikā un mājokļu kredītu pieejamību kopumā. Šobrīd arī 5% no “Balsts” klientiem ir izvēlējušies iegādāties augstākās energoefektivitātes klases mājokli, kas atbilstoši programmas noteikumiem ļauj saņemt par diviem tūkstošiem eiro palielinātu subsīdiju. Novērtējam valsts sniegto finansējumu un mūsu sadarbības partneru – komercbanku aktivitāti, piedaloties šīs valsts atbalsta programmas īstenošanā.”

 

Subsīdiju programma daudzbērnu ģimenēm tiek īstenota kopš 2020.gada rudens, un subsīdija ir vienreizējs dāvinājums, kuras apjoms ir atkarīgs no bērnu skaita: 8000 eiro, ja ģimenē ir trīs bērni (vai divi un tiek gaidīts trešais), vai 10 000 eiro, ja ģimenē ir četri bērni vai vairāk (vai trīs un tiek gaidīts ceturtais). Subsīdiju palielina par 2000 eiro, ja iecerētais mājoklis ir gandrīz nulles enerģijas patēriņa ēka. Subsīdija tiek piešķirta tikai kopā ar bankas hipotekāro aizdevumu mājokļa iegādei vai būvniecībai, un tā pilnībā vai daļēji aizstāj pirmo iemaksu.

Papildu informācija par subsīdiju “Balsts”