Altum-Aktualitātes-Izsludināta IPO fonda pārvaldnieka atlase

Izsludināta IPO fonda pārvaldnieka atlase

ALTUM

07. Jun, 2024

Latvijas un Lietuvas nacionālās finanšu attīstības institūcijas ALTUM un “Investicijų ir verslo garantijos” (INVEGA) šā gada 7.jūnijā izsludinājušas IPO fonda (Baltijas kapitāla tirgus akcelerācijas fonds)  pārvaldnieka atlasi, kura uzdevums būs fonda stratēģijas īstenošana. IPO fonda mērķauditorija būs MVU un mazi, inovatīvi vidējie uzņēmumi, kas darbojas Lietuvas un Latvijas tirgos un kas plāno tuvākajā laikā kotēties Baltijas biržā.

 

Pretendenti IPO fonda pārvaldīšanai pieteikumus var iesniegt līdz 2024. gada 30. augusta plkst. 23:59, iesniedzot tos elektroniski, sūtot uz e-pastu equity@invega.lt vai ipo@altum.lv. Pēc pieteikumu termiņa beigām atlases komisija uzsāks pretendentu vērtēšanu un plānots, ka izvēlētais fonda pārvaldnieks tiks paziņots līdz šā gada beigām.

 

Informācija par atlasi

 

Ieva Jansone – Buka, ALTUM valdes locekle:

 

“Pārvaldnieka atlases procesa uzsākšana ir nākamais solis ceļā uz IPO fonda darbības uzsākšanu. Gatavojoties tam, kopā ar Lietuvas kolēģiem rīkojām publiskās konsultācijas ar tirgus dalībniekiem par atlases procesa nosacījumiem, kurās saņēmām vairāk nekā 60 ieteikumus un kas palīdzēja pilnveidot atlases noteikumus. Fonda pārvaldnieka uzdevums būs atlasīt tādus uzņēmums, kas ir piemēroti virzībai uz kapitāla tirgu un kuriem tas būtu nākošais solis uzņēmuma attīstībā un tālākajā izaugsmē. Pašlaik mazie un vidējie uzņēmumi savu attīstību lielākoties finansē no īpašnieku pašu līdzekļiem, banku aizdevumiem, kā arī izmantojot iespējkapitālu. Starptautiskā pieredze liecina, ka kapitāla tirgus ir viens no trim galvenajiem pīlāriem uzņēmuma kapitāla pieejamībai.”

 

Fonda kopējais apjoms plānots 48,78 miljoni eiro, no kuriem 20 miljoni būs ALTUM ieguldījums, 18,78 miljoni – INVEGA investīcija, savukārt 10 miljonus eiro būs jāpiesaista fonda pārvaldniekam. Fonda investīciju stratēģija paredz investīcijas Latvijā un Lietuvā vismaz katras valsts investētā kapitāla apmērā. Fonds nodrošinās finansējumu MVU, mazu vai inovatīvu vidēja izmēra uzņēmumu sākotnējai kotēšanai un iekļaušanai Baltijas valstu vērtspapīru tirgū, prioritāri akciju tirgū, veicot ieguldījumus sākotnējos publiskos vai privātajos akciju (IPO) un obligāciju (IBO) piedāvājumos Nasdaq Baltijas biržā. Tāpat fonds varēs investēt arī pirms piedāvājuma posmā ar skaidru nolūku piemērotā laika posmā (orientējoši 12–36 mēnešos) iekļaut uzņēmumu biržas sarakstā, kā arī IPO/IBO otrreizējā tirgū (pie nosacījuma, ka fonds ir piedalījies sākotnējā IPO/IBO).

 

Fonds būs vērsts uz pelnošiem maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), kā arī maziem vai inovatīviem vidēja izmēra uzņēmumiem ar uzņēmuma vērtību orientējoši no 5 līdz 100 miljoniem eiro.  Fonda mērķis ir atbalstīt no 13-18 uzņēmumu. Atkarībā no uzņēmuma ieguldījuma apmērs vienā uzņēmumā plānots no 0,5 līdz 5 miljoniem eiro, fonds varēs ieguldīt līdz 50% no kopējā ieguldījuma apmēra.

 

Ministru kabinets Baltijas kapitāla tirgus akcelerācijas fonda izveidošanu apstiprināja 2023.gada 13.jūnijā.