Altum-Aktualitātes-Valmierā ar ALTUM atbalstu uzsāk divu zemas īres maksas mājokļu būvniecību

Valmierā ar ALTUM atbalstu uzsāk divu zemas īres maksas mājokļu būvniecību

ALTUM

05. Jul, 2024

Piektdien, 5.jūlijā, klātesot ekonomikas ministram Viktoram Valainim, svinīgi tika uzsākta divu zemas īres maksas mājokļu būvniecība Valmierā, saņemot atbalstu no finanšu institūcijas ALTUM. Kopējās projekta izmaksas ir 12,1 miljons eiro, no kuriem ALTUM aizdevums abām ēkām ir 11,61 miljons eiro, no kura pēc projekta īstenošanas iespējams atgūt līdz 30% no projekta attiecināmajām izmaksām kā valsts atbalstu.

 

Zemas īres maksas namu programma Latvijā tiek īstenota pirmo reizi, ņemot par piemēru citās Eiropas valstīs, tostarp Nīderlandē, Vācijā, Austrijā, Polijā un citur, veiksmīgi realizētos projektus jau vairāk nekā 100 gadu garumā. Programmas mērķis ir veicināt reģionos mājokļu pieejamību tām ģimenēm, kas nevar atļauties īrēt dzīvokli par tirgus noteiktajām cenām.

 

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis: “Latvijā ir akūta mājokļu pieejamības problēma, kas būtiski ietekmē tautsaimniecības attīstību un valsts labklājības celšanos. Vislielākais mājokļu trūkums ir reģionos ar pieaugošām un konkurētspējīgām nodarbinātības iespējām. Problēmas risināšanai svarīga ir arī kvalitatīvu un energoefektīvu īres platību piedāvājuma palielināšana par pieejamām cenām. Nepietiekamais piedāvājums traucē uzņēmējdarbībai nodrošināt nepieciešamos darbiniekus un speciālistus, tāpēc, ieviešot programmu, tiek risināts vēl viens būtisks šķērslis reģionu ekonomikas attīstībai. Esam ļoti gandarīti, ka pirmais projekts tiek realizēts tieši Valmierā, kas ar savu piemēru jau pierādījusi, ka šāda pieeja Latvijā labi strādā. Valmierā pašvaldības programmas ietvaros pirms vairākiem gadiem ekspluatācijā jau tika nodotas divas zemas īres maksas ēkas, kurās dzīvokļiem ir milzīgs pieprasījums gan atrašanās vietas, gan kvalitātes dēļ”.

 

ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš: “Patlaban vairākās pašvaldībās apstiprināti jau četri projekti par zemas īres maksas ēkām ar 314 dzīvokļiem, kur kopējā projektu summa pārsniedz 34 miljonus eiro, tostarp ALTUM finansējums 26,76 miljoni eiro. Pašvaldības izrāda lielu interesi par atbalsta programmu, tāpēc turpinām konsultēt par iespējām finansēt zemas īres maksas dzīvokļu mājas. Svarīgi atgādināt, ka pašvaldībām, iedzīvotājiem un uzņēmējiem no ALTUM pieejami arī citi valsts un Eiropas ilgtspējas atbalsta instrumenti, tostarp namu energoefektivitātes un renovācijas aizdevumi ar kapitāla atlaidi, lai atjaunotu nolietotās un energoneefektīvās ēkas, par kurām iedzīvotāji turpina maksāt augstus apkures rēķinus, kā arī remonta aizdevumi daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem, kam nav izveidoti pietiekami uzkrājumu, lai saremontētu nolietotās mājas vai apkārtni.”

 

Pirmās divas ēkas Valmierā, kas tiek realizētas programmas ietvaros, atbilstoši Ministru kabineta noteikumu prasībām būs gandrīz nulles enerģijas, piecu stāvu augstumā ar 120 dzīvokļiem, ar kopējo dzīvojamo platību 7189,7 kvadrātmetri, no kuriem lietderīgā platība ir 87% jeb 6266 kvadrātmetri. Viena dzīvokļa vidējā platība ir 52 kvadrātmetri, savukārt īres maksa būs nedaudz vairāk nekā pieci eiro kvadrātmetrā. Visi dzīvokļi būs ar pabeigtu iekšējo apdari. Projektu attīsta SIA “Valmieras namsaimnieks”, savukārt būvēs SIA “MONUM” un to paredzēts realizēt līdz 2026.gada 31.martam.

 

Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks: “Valmieras novadā veicinām ekonomisko izaugsmi, attīstot industriālās teritorijas, kas arvien vairāk paaugstina pieprasījumu pēc komfortablu un energoefektīvu mājokļu īres. Dzīvojamās platības trūkums apgrūtina iespējas uzņēmējiem piesaistīt nepieciešamo darbaspēku. Šobrīd, kad būvniecības izmaksas ir augstas, valsts atbalsta programma izvērtēta kā labs risinājums, lai varētu piedāvāt dzīvokli jaunā projektā par pieņemamu īres maksu, kas būtu atbilstoša vidējam atalgojumam reģionā.”

SIA “Valmieras namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Andris Kabraks: “Pirms četriem gadiem “Valmieras namsaimnieks” nodeva ekspluatācijā divus īres namus ar 150 dzīvokļiem, kas īsā laikā tika aizpildīti ar īrniekiem, uzskatāmi parādot augsto pieprasījumu pēc šādiem mājokļiem Valmierā. Uzreiz uzsākām meklēt iespējas būvēt līdzīgus namus, piesaistot nepieciešamos līdzekļus. Esam priecīgi, ka valsts un ES fondi nākuši palīgā! Ļoti pozitīvi vērtējam sadarbību ar ALTUM un Ekonomikas ministriju, kas ļauj realizēt zemas īres maksas dzīvojamo māju būvniecības projektus, tādējādi risinot problēmu ar dzīves platībām reģionos un īpaši Valmierā.”

 

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka uz zemas maksas īres dzīvokļiem varēs pretendēt iedzīvotāji, kuru ienākumi nepārsniedz konkrētu slieksni atkarībā no cilvēku skaita mājsaimniecībā, piemēram, pretendējot uz divu istabu dzīvokli, kopējie bruto ienākumi nedrīkst pārsniegt 2 437 eiro. Savukārt īres maksa nedrīkst būt augstāka par 6,39 eiro kvadrātmetrā, ko iespējams indeksēt katru gadu.

 

Lai programmu varētu veiksmīgi turpināt arī pēc pieejamā finansējuma izlietošanas, līdzīgi kā citās valstīs tiek paredzēts, ka 50% no ienākumiem iemaksājami īres namu fondā, no kura tiks būvēti jauni mājokļi. Šāds apjoms Ministru kabineta noteikumos iestrādāts, pieņemot to, ka pārējie ienākumi tiek novirzīti mājas atjaunošanai un īres nama īpašnieka samērīgai peļņai. Aizdevumi tiek piešķirti uz 30 gadiem ar fiksētu aizdevuma likmi 0,69% apjomā. Pēc projekta īstenošanas aizdevuma, kas finansēts ar Atveseļošanās fonda līdzekļiem, pamatsumma tiek dzēsta līdz 30%.

 

Par programmas nosacījumiem vairāk uzzini te: www.altum.lv/pakalpojumi/biznesam/zemas-ires-majoklu-buvniecibas-aizdevums/