Privātmāju energoefektivitāte
Uzmanību!
Ar līdz šim iesniegtajiem pieteikumiem ir rezervēts viss Privātmāju energoefektivitātes programmai no valsts paredzētais finansējums, un no šā gada 18.septembra jaunus pieteikumus dalībai privātmāju energoefektivitātes uzlabošanas programmā ALTUM nepieņem. Aicinām sekot informācijai ALTUM mājas lapā un sociālo mediju kanālos par programmas iespējamu turpinājumu.
Līdz šim apstiprināti 1088 privātmāju projekti par kopējo finansējumu 4,68 miljoni eiro, joprojām turpinās līdz šim pieņemto projektu pieteikumu izvērtēšana un līgumu slēgšana.
Valsts atbalsts privātmājas atjaunošanai un energoefektivitātes paaugstināšanai vai elektroenerģijas ražošanas iekārtu uzstādīšanai (saules paneļi, vēja ģenerācija).
Kādi ir atbalsta ietvaros ēkā veicamie darbi?

Kas var saņemt atbalstu?
Persona, kuras apgādībā ir vismaz viens bērns vai ir iestājusies grūtniecība
Persona, ar kuru kopā dzīvo persona, kurai ir iestājusies grūtniecība un atbalsta saņēmējs ir norādīts kā gaidāmā
bērna tēvs
Kādi ir atbalsta saņemšanas nosacījumi?
Privātmāja atbilst viena vai divu dzīvokļu dzīvojamām mājas klasei kadastrs.lv
Privātmāja ir nodota ekspluatācijā
Privātmājā netiek veikta saimnieciskā darbība
Zemesgrāmatā nostiprinātas īpašuma tiesības uz māju privātpersonai, kura piesakās atbalstam
- Atbalsta pasākumus (saules paneļu uzstādīšana un pieslēgšana, energoefektivitātes paaugstināšanas darbi) var īstenot tikai tad, kad ir noslēgts līgums ar Altum
Ministru kabineta noteikumus lasīt šeit.
Atbalsta veidi:
Atbalsta apmērs un izmaksas kārtība
1 000 EUR apmērā (tehniskā palīdzība) un 5 000 EUR apmērā (grants), kas tiek izmaksāti pēc energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanas.
Pasākumi
Būvdarbu veikšana dzīvojamās mājas norobežojošajās konstrukcijās
Inženiersistēmu (piemēram, apkures un ventilācijas iekārtu) iegāde, atjaunošana, pārbūve vai izveide
Jaunas ūdens sildīšanas iekārtas iegāde un uzstādīšana
Siltumenerģijas tehnoloģisko iekārtu iegāde un uzstādīšana, lai nodrošinātu siltumenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem
Atbalsta saņemšanas nosacījumi
Dzīvojamās mājas apkures patēriņa līmeņa samazināšana, nodrošinot energoefektivitātes klases paaugstināšanu vismaz līdz C klasei un apkures patēriņa samazinājumu vismaz par 20%. Šo nosacījumu izpildi apliecinās:
- Sākotnējais dzīvojamās mājas energoefektivitātes novērtējums, kas tiek sagatavots pirms pieteikuma iesniegšanas ALTUM
- Ēkas pagaidu energosertifikāts, kas tiks sagatavots pēc tam, kad dzīvojamā mājā būs veikti energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumi. Ēkas pagaidu energosertifikāts tiks reģistrēts Būvniecības informācijas sistēmā www.bis.gov.lv
Abus iepriekšminētos dokumentus var sagatavot tikai Altum atlasīti pakalpojuma sniedzēji.
Svarīgi: 2023. gada 10. janvārī tika apstiprināti grozījumi programmas noteikumos. Tika svītrots nosacījums, ka pieslēgumā atļautā elektroenerģijas ražošanas jauda nevar pārsniegt 50 % no pieslēgumā atļautās maksimālās patēriņa slodzes. Privātpersonām, kuras tikai plāno iesniegt pieteikumu Altum elektroenerģijas ražošanas iekārtu uzstādīšanai, šāds nosacījums netiks piemērots. Savukārt, privātpersonas, kurām atbalsts jau ir izmaksāts, nepieciešamības gadījumā var mainīt savas dzīvojamās mājas esošo pieslēguma slodzi. Par šo nav nepieciešams informēt Altum, kā arī nav nepieciešams veikt grozījumus noslēgtajā līgumā ar Altum.
Pieslēguma slodzes samazināšana ir bezmaksas pakalpojums.
Atbalsta apmērs (atkarībā no iekārtas jaudas*, kas nodrošinās elektroenerģijas ražošanu)
līdz 0.99 kW - 700 EUR
no 1 līdz 1.99 kW - 1 000 EUR
no 2 līdz 2.99 kW - 1 400 EUR
no 3 līdz 3.99 kW - 1 800 EUR
no 4 līdz 4.99 kW - 2 200 EUR
no 5 līdz 5.99 kW - 2 500 EUR
no 6 līdz 6.99 kW - 2 800 EUR
no 7 līdz 7.99 kW - 3 200 EUR
no 8 līdz 8.99 kW - 3 500 EUR
no 9 līdz 9.99 kW - 3 800 EUR
no 10 līdz 11.1 kW - 4 000 EUR,
kas tiek izmaksāts pēc jaunu mikroģenerācijas iekārtu iegādes, uzstādīšanas un pieslēgšanas tīklam. Mikroģenerācijas iekārtu uzstādīšanu un pieslēgšanu tīklam var veikt pēc tam, kad ir noslēgts Finansiālā atbalsta līgums.
*invertora iestatītai jaudai ir jābūt vienādai ar invertora nominālo jaudu. Ja nominālā jauda būs lielāka par invertora iestatīto jaudu, atbalstu piešķirs par to daļu, kas nodrošina elektroenerģijas ražošanu, t.i., atbilstoši invertora iestatītai jaudai. Invertora iestatītā jauda būs norādīta arī elektroenerģijas sistēmas operatora atļaujā par elektroenerģijas ražošanas iekārtas pieslēgšanu.
Pasākumi
Jaunu mikroģenerācijas elektroenerģijas ražošanas tehnoloģisko iekārtu (saules paneļu un vēja ģeneratoru) iegāde un uzstādīšana (ar un bez pieslēguma kopējam elektroapgādes tīklam), lai nodrošinātu elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem un elektroenerģijas piegādi.
Atbalsta saņemšanas nosacījumi
- Sasniegts primārās enerģijas patēriņa samazinājums vismaz 20% apmērā
- Ne mazāk kā 80% no saražotās elektroenerģijas tiek izmantota dzīvojamā mājā dzīvojošo iedzīvotāju pašpatēriņam 5 gadu periodā. Ja atbalsta saņēmējs izmanto neto uzskaites sistēmu atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumā noteiktajam un par nodoto elektroenerģiju nesaņem atlīdzību, tiek uzskatīts, ka iepriekšminētais nosacījums tiek izpildīts.
Kāds ir pieteikuma process?
- Pieteikums ir jāsniedz elektroniski mans.altum.lv
- Pieteikumus izskatīsim 20 darba dienu laikā
- Ja nebūs iesniegta visa nepieciešamā informācija, aicināsim 10 darba dienu laikā to iesniegt, citādi pieteikums tiks noraidīts
Aktuāli
20. Sep, 2023

23. septembrī mans.altum.lv tiks veikti tehniskie darbi
31. Jul, 2023

ALTUM Centra reģiona birojs pārceļas uz jaunām telpām
02. May, 2023

Pieejams E-rēķins Altum pakalpojumu apmaksai
04. Apr, 2023

Revidēts ALTUM gada pārskats par 2022.gadu