Altum-Pakalpojumi-Iedzīvotājiem-Daudzdzīvokļu māju remonta aizdevums

Daudzdzīvokļu māju remonta aizdevums

Aizdevums daudzdzīvokļu māju remontiem un apkārtējās teritorijas labiekārtošanas darbiem

Aizdevums daudzdzīvokļu māju remontiem, apkārtējās teritorijas labiekārtošanas darbiem un saistīto pakalpojumu izmaksām.

Aizdevums

icon

No 10 000 EUR vienai mājai*

icon

Līdz 20 gadiem

icon

Procentu likme ir 3,9% gadā**

icon

Termiņš lēmuma pieņemšanai par aizdevuma piešķiršanu – 2031.gada 30.jūnijs

 

Nodrošinājums ir komercķīla uz prasījuma tiesībām pret dzīvokļu īpašniekiem, kas izriet no darījumiem starp pilnvaroto personu un dzīvokļu īpašniekiem. 

Namīpašniekam par aizdevuma nodrošinājumu kalpo par aizdevuma līdzekļiem atjaunojamais nekustamais īpašums vai cits nodrošinājums, ja tas tiek piesaistīts aizdevumam.

 

Aizdevums tiek piešķirts, ja ir pamatotas aizdevuma atmaksāšanas iespējas, kuras izvērtē, ņemot vērā drošas finanšu vadības principu. Atsevišķos gadījumos var tikt izvirzīti papildus nosacījumi aizdevuma piešķiršanai.

 

* minimālās summas ierobežojums neattiecas uz aizdevumiem, kuri paredzēti projekta tehniskās dokumentācijas izmaksu segšanai un daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmas 2022-2026 neattiecināmo izmaksu segšanai;

** var tikt piemērota arī mainīgā likme,  ja aizdevuma pieteikums iesniegts pēc 20.03.2023., jautājumos par likmes aprēķiniem sazināties individuāli konsultējoties dmeprogramma@altum.lv

Aizdevums paredzēts šādiem daudzdzīvokļu mājas uzlabojumiem:

 
  • Norobežojošo konstrukciju un koplietošanas telpu būvdarbiem, piemēram, ārsienām, logu nomaiņai, t.sk., liftu modernizācijai vai nomaiņai

  • Inženiersistēmu atjaunošanai, pārbūvei vai izveidei

  • Brauktuves, ietves vai stāvlaukuma izbūvei, pārbūvei vai atjaunošanai

  • Apgaismojuma izbūvei, pārbūvei vai atjaunošanai, uzstādot energoefektīvus LED gaismekļus

  • Citiem labiekārtošanas darbiem – bērnu rotaļu laukumu ierīkošanai, soliņu, velo novietņu, atkritumu urnu, atkritumu konteineru novietošanas un sporta laukumu, veļas žāvētavu ierīkošanai, pārbūvei vai atjaunošanai u.c.

  • Jaunu apstādījumu izveidei

  • Projekta vadībai, autoruzraudzībai un būvuzraudzībai

  • Projekta tehniskās dokumentācijas izmaksām
  • Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmas 2022-2026 neattiecināmo izmaksu, tai sk. PVN finansēšanai

 

Pakalpojuma sniedzējs var saņemt avansa maksājumu līdz 35% no līguma summas, ja pakalpojuma sniedzējs nodrošina kredītiestādes pieprasījuma garantiju avansa maksājuma atmaksai vai avansa maksājuma garantijas apdrošināšanu avansa rēķina apmērā, kura ir spēkā visā līguma darbības laikā

 

Aizdevumam var pieteikties, ja:

  • Mājā ir vismaz divas dzīvojamo telpu grupas
  • Iedzīvotāji ir nobalsojuši par projekta realizāciju un aizdevuma saņemšanu

    (lēmuma pieņemšanai sākotnējā kopsapulcē nepieciešams, lai “par” nobalso dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem (50% + 1 balss), savukārt atkārtotā kopsapulcē nepieciešams, lai “par” nobalso vairāk nekā puse (50% + 1 balss) no reģistrācijas sarakstā reģistrētajiem dzīvokļu īpašniekiem, kuri pārstāv vairāk nekā vienu trešdaļu no visiem dzīvokļu īpašumiem. Ja māja nav sadalīta dzīvokļu īpašumos, nepieciešams, lai “par” nobalso visi dzīvokļu īpašnieki (100% balsu))

  • Mājas parādsaistības par saņemtajiem pakalpojumiem (apsaimniekošana, atkritumi, siltumapgāde, ūdens u.c. pakalpojumi) ir mazāks par 10% no visu pakalpojumu rēķinu summas pēdējo 12 mēnešu laikā

  • Ir pamatota aizdevuma atmaksāšanas iespēja

  • Ir saņemts kredītiestādes atteikums aizdevuma piešķiršanai

 

Atbalsts tiek sniegts kā de minimis atbalsts saskaņā ar 13.12.2023. Komisijas Regulu (ES) Nr.2023/2831. Programmu regulējošie 06.07.2021. MK noteikumi Nr.481. Atbalsta programmas nosacījumi būvdarbiem daudzdzīvokļu mājās, to teritoriju labiekārtošanai un daudzdzīvokļu mājām noteikto atsavināmo zemju izpirkšanai

 

Aizdevumam pieteikumu aizpildi mans.altum.lv un pievieno nepieciešamos dokumentus.

Aizdevumam pieteikumu aizpilda pilnvarotā persona, kas var būt tikai juridiska persona (piemēram apsaimniekotājs, biedrība u.tml.) un pievieno visu nepieciešamo informāciju par dzīvokļu īpašniekiem un plānotajiem darbiem.

Iesniedzamo dokumentu paraugi un to aizpildīšanas vadlīnijas

Dzīvokļu īpašnieku lēmuma pieņemšana

 

Dzīvokļu īpašniekiem, saimnieciskās darbības veicējiem, jāaizpilda šādi dokumenti, kuri jāpievieno aizdevuma pieteikumam

 

Citi dokumenti

Pārskatu paraksta apsaimniekotājs, norādot pārskata sagatavošanas datumu

Aizdevuma līguma nosacījumi var mainīties atbilstoši projekta atšķirīgajiem nosacījumiem

Atbalsts tiek sniegts kā de minimis atbalsts saskaņā ar 13.12.2023. Komisijas Regulu (ES) Nr.2023/2831. Programmu regulējošie 06.07.2021. MK noteikumi Nr.481. Atbalsta programmas nosacījumi būvdarbiem daudzdzīvokļu mājās, to teritoriju labiekārtošanai un daudzdzīvokļu mājām noteikto atsavināmo zemju izpirkšanai 

Biežāk uzdotie jautājumi

1.
Esmu mājas iedzīvotājs un vēlos pieteikties aizdevumam. Kas man jādara?
Dzīvokļu īpašnieku kopība pieņem lēmumu par dalību programmā un izvēlas pilnvaroto personu, kura pārstāv mājas intereses, iesniedz pieteikumu aizdevumam, slēdz līgumus.
2.
Vai visiem mājas iedzīvotājiem nepieciešams nobalsot par veicamajiem remontdarbiem?

Ja daudzdzīvokļu māja ir sadalīta dzīvokļu īpašumos, tad nepieciešams, lai “par” nobalsotu dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no mājā esošajiem dzīvokļu īpašniekiem. Ja daudzdzīvokļu māja nav sadalīta dzīvokļu īpašumos, tad nepieciešams 100% “par” balsojums.

3.
Kā izraugās remontdarbu veicēju – konkurss vai lemj mājas iedzīvotāji?

Ja aizdevumam piesakās valsts un pašvaldību iestāde vai to kapitālsabiedrība, tad šo personu remontdarbu veicēju iepirkumus regulē Publisko iepirkumu likums. Ja aizdevumam piesakās biedrība, tad iedzīvotāji izvēlas remontdarbu veicēju.

4.
Kad notiek aizdevuma summas izmaksa – būvniekam uz tāmes pamata vai pēc pabeigtiem/pieņemtiem darbiem?
Kredīta izmaksa notiks pamatojoties uz darījumu apstiprinošiem dokumentiem.
5.
Vai tiek prasīta būvnieka pieredze un garantija?
Pilnvarotā persona slēdz būvdarbu līgumu, kurā atrunā garantijas, kuras jānodrošina būvniekam.
6.
Vai nepieciešams nekustāmā īpašuma vērtējums?

Nekustamā īpašuma vērtējums nav nepieciešams. Ja aizdevumam piesakās namīpašnieks un par nodrošinājumu kalpo aizdevuma līdzekļiem atjaunojamais nekustamais īpašums, tad var tikt prasīts nekustamā īpašuma vērtējums.

7.
Vai ALTUM aizdevumu var kombinēt ar mājas uzkrājumu fondu un bankas aizdevumu?

Jā, ALTUM aizdevumu var kombinēt ar citiem finanšu resursiem, piemēram, ar mājas uzkrājumu, pašvaldības līdzfinansējumu, dzīvokļu īpašnieku līdzdalību, kā arī ar kredītiestādes aizdevumu. Kombinējot ALTUM aizdevumu ar citiem finanšu resursiem ir jānodrošina, ka vienas izmaksas nevar finansēt no vairākiem finanšu resursiem, lai nerastos dubultā finansējuma risks.

8.
Kas ir atbildīgs par būvniecības kvalitāti?

Dzīvokļu īpašnieku pilnvarotā persona nodrošina būvnieka izvēli veicot piegādātāju atlasi vai iepirkumu. Būvniecības laikā Pilnvarotā persona var piesaistīt sertificētu būvuzraugu, kurš nodrošinātu būvdarbu uzraudzību.

9.
Vai kopīpašuma statuss ir šķērslis?
Aizdevumam var pieteikties Dzīvokļa īpašumos sadalītu daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašnieki un dzīvokļa īpašumos nesadalītu daudzdzīvokļu māju kopīpašnieki. Ja māja nav sadalīta dzīvokļu īpašumos, nepieciešams visu dzīvokļu īpašnieku 100% balsojums.
10.
Kā notiks kredīta atmaksa – klāt pie rēķina uz ikmēneša bāzes?

Aizdevumu atmaksā mājas iedzīvotāji, veicot ikmēneša maksājumus kopā ar komunālā maksājuma rēķina apmaksu pilnvarotajai personai vai apsaimniekotājam, kurš, savukārt, tālāk veic kredīta atmaksu ALTUM.

11.
Kas būs aizdevuma nodrošinājums?

Aizdevuma nodrošinājums ir komercķīla uz prasījuma tiesībām pret dzīvokļu īpašniekiem kā lietu kopību uz ieķīlāšanas brīdi. Namīpašniekam par aizdevuma nodrošinājumu kalpo nekustamais īpašums vai cits atbilstošs nodrošinājums.

12.
Kredīta maksājums būs proporcionāls platībai vai dzīvokļu skaitam?
Aizdevuma atmaksu nodrošina dzīvokļu īpašnieki, līdz ar to katram dzīvokļa īpašniekam līdz saistību, kas izriet no aizdevuma līguma, dzēšanai jāveic maksājumi, kas tiek aprēķināti par 1 m2 no dzīvokļa platības, kas paredzēti aizdevuma atmaksai.
13.
Ja pēc uzlabojumu ieviešanas gribēsim realizēt jaunus uzlabojumus, vai varēs ņemt papildu aizdevumu?

Dzīvokļu īpašnieki var saņemt vairākus aizdevumus, ja par to ir pieņemts dzīvokļa īpašnieku lēmums likumā noteiktajā kārtībā.

14.
Ar ko ALTUM aizdevums daudzdzīvokļu mājas remontam atšķiras no komercbankas aizdevuma?
ALTUM aizdevumu iespējams saņemt tikai tad, ja saņemts kredītiestādes atteikums un apliecinājums par to, ka pilnvarotā persona var pieteikties aizdevuma saņemšanai ALTUM. Ja kredītiestāde nesniedz apliecinājumu 20 darbdienu laikā, uzskatāms, ka kredītiestāde ir apliecinājusi, ka dzīvokļu īpašnieki vai saimnieciskās darbības veicējs var pieteikties aizdevumam Altum.
15.
Vai aizdevuma saņemšanai ir nepieciešama mājas īpašnieku līdzdalība (pirmā iemaksa) un kādā apmērā?

Nē, pirmā iemaksa nav nepieciešama.

16.
Vai ir iespējama aizdevuma pirmstermiņa atmaksa?

Jā, pirmstermiņa aizdevuma atmaksa ir iespējama.

17.
Kas uzņemas saistības pret Altum?

Saistības uzņemas pilnvarotā persona, kas ir Latvijā reģistrēta juridiska persona, kuru dzīvokļu īpašnieki pilnvarojuši viņu vārdā veikt darbības, kas saistītas ar aizdevumu saņemšanu un atmaksu.

18.
Kas notiek, ja pēc aizdevuma saņemšanas kāds dzīvokļa īpašnieks neveic aizdevuma atmaksu?

Ja pēc aizdevuma saņemšanas kāds dzīvokļa īpašnieks neveic aizdevuma atmaksai ikmēneša maksājumu pilnā apmērā, naudas līdzekļu piedziņa notiek civiltiesiskā kārtā (parādi tiek cedēti, piemēram).

Rādīt vairāk 10 no 18

Uzdod jautājumus:

dmeprogramma@altum.lv

67774035