Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte 2022 -2026
2022.gada 8.decembrī Attīstības finanšu institūcija ALTUM uzsāk jaunas daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai un pārejai uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu atbalsta programmas īstenošanu. Tā tiek finansēta no Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda un pieejamais programmas finansējums ir 57,2 miljoni EUR. Finansējums paredzēts aptuveni 170 daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai un pārejai uz atjaunojamiem energoresursiem.
Katra īstenojamā projekta mērķis ir sasniegt:
- vismaz 30% primārās enerģijas ietaupījumu
- uz katriem renovācijas projekta attiecināmo izmaksu pieciem tūkstošiem eiro primārās enerģijas ietaupījumu – 1 MWh/gadā.
Programma paredz segt līdz pat 49% no kopējām energoefektivitātes projekta attiecināmām izmaksām bez pievienotās vērtības nodokļa. Finansējumu projekta īstenošanai var iegūt, piesakoties bankas aizdevumam, vai bankas atteikuma gadījumā Altum aizdevumam. Bankas aizdevumam ir jābūt vismaz plānotā atbalsta jeb kapitāla atlaides apmērā, savukārt bankas aizdevumam var saņemt ALTUM garantiju.
Kapitāla atlaide tiks izmaksāta tikai pēc tam, kad būs pabeigta energoefektivitātes paaugstināšanas projekta realizācija daudzdzīvokļu mājā.
Investīcijas ieviešanas termiņš ir līdz 31.08.2026. , savukārt līdz 31.03.2026. ir jābūt iesniegtiem visiem dokumentiem, kas apliecina projekta īstenošanas pabeigšanu un uzņemto saistību izpildi.
Pieteikumu iesniegšana notiek klientu portālā www.mans.altum.lv.
Klientu ērtībai Altum ir izveidojis Projekta ciklu aprakstu, ko var skatīt sadaļā “Kā pieteikties”.
Lai uzzinātu detalizētāk par programmas noteikumiem un praktiskiem darbiem, kas jāveic, lai sagatavotu projekta pieteikumu un tā izvērtēšanas procesu, ALTUM rīkoja vebināru 2022.gada 15. decembrī, kura video un prezentācijas par projekta cikla pirmajiem četriem soļiem ir pieejamas zemāk:
15.12.2022. vebināra prezentācijas “Kā sagatavot pieteikumu daudzdzīvoļu māju energoefektvitātes programmā “:
Kāpēc renovēt:
Samazinās siltumenerģijas patēriņš vidēji par 50%
Dzīvokļu īpašnieks regulē sev komfortablu siltumenerģijas temperatūru dzīvoklī
Maksā tikai par patērēto siltumenerģiju
Māja iegūst jaunu un modernu izskatu
Pieaug dzīvokļa īpašuma vērtība
Būtiski samazinās avārijas riski un uzturēšanas izmaksas
Kas jādara, lai sagatavotos programmai?
Piesakoties programmai, ir svarīgi pārliecināties, ka māja atbilst programmas noteikumiem par atbalsta saņemšanu (ko regulē 14.07.2022. MK noteikumi Nr.460), kā arī, ka māja var sasniegt atbalsta noteikto mērķi – primārās enerģijas ietaupījumu 30%. To iespējams noskaidrot, veicot mājas energoauditu, kā arī pēc energoaudita veikšanas ir jānodrošina tehniskās dokumentācijas sagatavošana.
To, kādu tehnisko dokumentāciju ir nepieciešams sagatavot un kādas veidlapas mājai ir jāpiemēro, lai veiksmīgi tiktu iesniegts pieteikums kapitāla atlaides rezervēšanai portālā mans.altum.lv, ir noteikts sadaļā “Kā pieteikties” 2.solī “Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana”.
Kā arī ir nepieciešams sasaukt dzīvokļu īpašnieku kopsapulci, kurā ir jāvienojas par energoefektivitātes projekta sagatavošanas uzsākšanu un vēlāk jau arī realizāciju (pozitīvam rezultātam nepieciešami vismaz 50% + 1 balss vai 100%, ja māja nav sadalīta dzīvokļu īpašumos).

Aktuāli
22. May, 2023

27. maijā mans.altum.lv tiks veikti tehniskie darbi
02. May, 2023

Pieejams E-rēķins Altum pakalpojumu apmaksai
11. Apr, 2023

Izsludināts konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023”
05. Apr, 2023
ALTUM kredītu garantiju apskats par 2022.gadu


- Pēc dokumentācijas iesniegšanas 3 mēnešu laikā saņem Altum atzinumu
- Saņem kapitāla atlaidi
- Pabeidz projekta īstenošanu
- Iesniedz pieteikumu kapitāla atlaides piemērošanai un pievieno norādītos dokumentus
SVARĪGI
Pilnvarotajai personai dokumenti ir jāiesniedz 3 mēnešu laikā pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā, bet ne vēlāk kā līdz 31.03.2026.
- Pilnvarotā persona noslēdz līgumu par projekta realizāciju un/vai kapitāla atlaides saņemšanu ar banku vai Altum
- Noslēdz līgumus ar pakalpojuma sniedzējiem
- Īsteno projektu
- Projekta īstenošanā nodrošina publicitātes prasības, ņemot vērā Altum norādījumus Palīgmateriāls par Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda vizuālās identitātes prasībām daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes projektos
- Pozitīva lēmuma gadījumā saņem no Altum informāciju par tālākiem soļiem līguma slēgšanā
- Ar kredītiestādes starpniecību piesakies Altum garantijai
ALTUM garantija nav galvojums Latvijas Republikas Civillikuma izpratnē, bet finanšu instrumenta (garantijas) veidā īstenots valsts atbalsts Finanšu pakalpojuma saņemšanai nepietiekama nodrošinājuma gadījumā;
Ar ALTUM garantiju uzņemtais ALTUM pienākums atbildēt Finansētājam par neatmaksāto Finanšu pakalpojuma līguma pamatsummu, neatbrīvo Komersantu (tajā skaitā, galviniekus) no pienākuma atmaksāt visu saņemto Finanšu pakalpojuma līguma summu un blakus maksājumus pilnā apmērā.
- Aizpildi pieteikumu kapitāla atlaides piešķiršanai ar Altum aizdevumu, vai ar bankas aizdevumu, vienlaikus piesakoties tehniskās dokumentācijas atbalstam (ja attiecināms)
Veidlapa par sniedzamo informāciju de minimis atbalsta uzskaitei un piešķiršanai no 01.07.2019. (eds.vid.gov.lv)
Deklarācija par komercsabiedrības atbilstību mazajai (sīkajai) vai vidējai komercsabiedrībai
- Informācija kredītiestādēm:
- Palīgmateriāls par Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda vizuālās identitātes prasībām kredītiestādei atrodams šeit.
- Sasauc dzīvokļu īpašnieku kopsapulci Nr.2 un nodrošini balsojumu par izmaksām, aizdevumu, piegādātājiem, pilnvarojumu dokumentu parakstīšanai.
Pieņemot dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, izmanto šādas veidlapas:
- Iesniedz kredītiestādē aizdevuma pieteikumu
- Saņem kredītiestādes piedāvājumu vai atteikumu*
- Cenrādis Altum aizdevumam
* Ja kredītiestāde nesniedz apliecinājumu 20 darba dienu laikā no aizdevuma un citu nepieciešamo dokumentu iesniegšanas aizdevuma saņemšanai, uzskatāms, ka var pieteikties aizdevuma saņemšanai Altum
- Iesniedz pieteikumu piegādātāju atlases izvērtēšanai mans.altum.lv
- Saņem ALTUM paziņojumu par piegādātāju atlases izvērtējumu
- Pilnvarotā persona nodrošina piegādātāju atlasi, ņemot vērā Altum ieteikumus “Ieteikumi piegādātāju atlasei atveseļošanas fonda daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmā”
Pirms piegādātāju atlases veikšanas aicinām sazināties ar kredītiestādi – iespējamo finansējuma aizdevēju projekta īstenošanai – un noskaidrot tās prasības par nepieciešamajiem būvniecības līguma saistību izpildes nodrošinājumiem un iekļaut tās piegādātāju atlases priekšmeta aprakstā.
Aprēķini kapitāla atlaidi, piemērojot kalkulatoru
- Aizpildi klienta anketu klientu portālā mans.altum.lv
- Iesniedz kapitāla atlaides rezervēšanas pieteikumu mans.altum.lv
- Izmanto palīgmateriālu klienta anketas iesniegšanai un pieteikuma aizpildīšanai
- Pievieno pieteikumam mans.altum.lv pieprasīto informāciju
- Ja noslēgts apvienotais projektēšanas un būvniecības līgums vai līgums ar ESKO, pievieno pieteikumam nepieciešamo informāciju par veikto piegādātāju atlasi
- Saņem no Altum sākotnējo atzinumu
SVARĪGI
- Sākotnējo atzinumu Altum sagatavo 3 mēnešu laikā pēc visu MK 2022.gada 14.jūlija noteikumu Nr. 460 (64. punkts) minēto pamatojošo dokumentu saņemšanas
- Sākotnējais atzinums ir derīgs 9 mēnešus. Ja 9 mēnešu laikā no sākotnējā atzinuma izsniegšanas netiek noslēgts līgums par projekta īstenošanu, sākotnējais atzinums nav derīgs
- Pārbaudi, vai māja atbilst programmas nosacījumiem (atbalsts tiek sniegts saskaņā ar Ministru kabineta 14.07.22. noteikumiem Nr.460)
- Apzini un izpēti veicamos darbus, pakalpojumu sniedzējus
- Nodrošini tehniskās dokumentācijas izstrādāšanu, atbilstoši programmas noteikumiem
- Noformē e-parakstu dokumentu parakstīšanai
- Pārliecinies juridiskā statusa "Biedrība" gadījumā - vai Uzņēmuma reģistrā ir ieraksts par patiesā labuma guvējiem (PLG)
- Reģistrējies mans.altum.lv dokumentu apritei ar Altum
Aizpildi un iesniedz tāmes veidni, kas ir aizpildīta saskaņā ar Altum vadlīnijām tāmju sagatavošanai, kuru pielikumā ir iekļauts projekta attiecināmo un citu pasākumu izmaksu sadalījums.
Iesniedzamās tehniskās dokumentācijas saraksts ir pieejams šeit
- Izmantojamās veidlapas:
- Sasauc dzīvokļu īpašnieku kopsapulci Nr.1 un vienojies par dalību programmā, energoaudita veikšanu un pilnvarojumu veikt plānotās darbības projektā
Pieņemot dzīvokļa īpašnieku kopības lēmumu par dalību programmā, izmanto šādas veidlapas:
- Kopsapulces protokols Nr.1
- Pielikums kopsapulces protokolam Nr.1
- Pirmās aptaujas lēmuma projekts
- Pirmās aptaujas balsošanas protokols
- Dzīvokļa īpašnieka pilnvaras paraugs
- Pilnvaras paraugs klienta pārstāvim
- Ja atbalstam tiek pieteikta daudzdzīvokļu dzīvojamā ēka, kas pieder vienam īpašniekam, pilnvarotās personas pilnvarojuma pilnvarā/pilnvarojuma līgumā ir jāiekļauj Altum veidlapā noteiktās pilnvarojuma darbības.
- Atbalsts tiek sniegts saskaņā ar Ministru kabineta 14.07.2022. noteikumiem Nr.460
1. solis - Dzīvokļu īpašnieku vienošanās par dalību programmā
Iedzīvotājiem jāvienojas un jāizvēlas pilnvaroto personu, kas īstenos projektu. Pilnvarotā persona, piemēram, var būt apsaimniekotājs vai mājas biedrība.
Pilnvarotā persona, kas iesniedz pieteikumus programmā, ir dzīvokļu īpašnieku pilnvarota juridiska persona (pieteikumā būs iespēja norādīt kontaktpersonu – fizisku personu). Pieteikumu programmā var parakstīt dzīvokļu īpašnieku pilnvarotās juridiskās personas paraksttiesīgā persona vai paraksttiesīgās/-o personu pilnvarota cita fiziska persona (juridiskās personas darbinieks, piesaistīts projektu vadītājs u.c.).
Jā, pilnvarotā persona var piesaistīt projekta vadītāju projekta īstenošanai, atlasot to atbilstoši normatīvajām prasībām. Projekta vadības izmaksas nedrīkst pārsniegt 3% no projekta attiecināmajām izmaksām.
Pilnvarojumu noformē iedzīvotāji, pieņemot lēmumu, saskaņā ar Dzīvokļu īpašuma likumu, organizējot aptauju vai kopsapulci.
Saskaņā ar MKN Nr.460 2.7.punktu, pilnvarotā persona ir juridiska persona, tai skaitā dzīvokļu īpašnieku biedrība vai energoservisa kompānija, kuru dzīvokļu īpašnieki vai dzīvokļu īpašnieku kopība pilnvarojuši viņu vārdā īstenot energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus, kā arī slēgt līgumus un parakstīt ar tiem saistītos darījuma dokumentus par atbalsta saņemšanu un izpildīt šos līgumus. Pilnvarotā persona var būt arī projekta vadītājs.
Papildu aicinām izvērtēt atbilstību 01.12.2009. likumam “Publisko aģentūru likums”, kas regulē pašvaldības saistošos noteikumus.
Aptaujas/protokola paraugs ir publicēts Altum mājas lapā “Daudzīvokļu māju energoefektivitāte 2022-2026” sadaļas “Kā pieteikties” 1.solī
“Dzīvokļu īpašnieku vienošanās par dalību programmā” .
Aptaujā jānosaka punkts, ka iedzīvotāji pilnvaro atlasīt komersantu, kas izstrādās gan tehniskās dokumentācijas sagatavošanas darbus, gan veiks būvdarbus.
Iedzīvotāju lēmuma pieņemšanu regulē Dzīvokļu īpašnieku likums. Aptaujas lēmuma projekts ir dzīvokļa īpašniekam nododamā anketa, lai izteiktu savu lēmumu, savukārt, aptaujas balsošanas protokolu gatavo aptaujas organizators (Dzīvokļu īpašnieku likuma 20. pants). Aptaujā un protokolā ir jābūt iekļautiem visiem jautājumiem, par kuriem tiek pieņemts lēmums.
Lēmuma atbilstību regulē Dzīvokļu īpašnieku likums, kas nosaka, ka lēmums ir pozitīvs, ja "par" nobalso 50% + 1 balss vai 100% balsojums mājās, kas nav sadalītas dzīvokļu īpašumos.
Saimnieciskās darbības veicējiem atbalstu projekta ietvaros sniedz saskaņā ar Komisijas 2013. gada 18. decembra Regulas (ES) Nr. 1407/2013 par Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. un 108. panta piemērošanu de minimis atbalstam un normatīvajiem aktiem par de minimis atbalsta uzskaites un piešķiršanas kārtību. Attiecīgi ierobežojums ir pieejamais de minimis atbalsta limits, kas attiecas uz garantijas, Altum aizdevuma un kapitāla atlaides piešķiršanu.
Ierobežojumu nav, bet, pieņemot dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, ir jāņem vērā, Dzīvokļu īpašnieku likumā 17. panta 2. punktā noteiktais “Ja vienam dzīvokļu īpašniekam pieder vairāk nekā puse no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļiem, balsojot viņam ir 50 procenti balsu no visām dzīvokļu īpašnieku balsīm”.
Papildināts jautājums:
Ja dzīvojamā māja bija pieteikusies dalībai iepriekšējā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmā, bet netika noslēgts granta līgums, vai pieteikumam kapitāla atlaides rezervēšanai ir iespējams pievienot daudzīvokļu māju dzīvokļu īpašnieku pirmajā aptaujā pieņemto lēmumu par dalību energoefektivitātes uzlabošanas programmā un pilnvarojumu, kurā ir atsauce uz iepriekšējo daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmu, kuru regulē Ministru kabineta 2016.gada 15.marta noteikumi Nr.160 “Darbības programms “Izaugsme un nodarbinātība" 4.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu valsts un dzīvojamās ēkās” 4.2.1.1. specifiskā atbalsta mērķa pasākuma “Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās" un 13.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Atveseļošanas pasākumi ekonomikas nozarē” 13.1.1.2. specifiskā atbalsta mērķa pasākuma “Atbalsts daudzdzīvokļu māju siltināšanai" īstenošanas noteikumi”?
Atbilde:
Altum pieņems pilnvarotās personas pieteikumu kapitāla atlaides rezervēšanai, kuram pievienots tāds pilnvarotās personas pilnvarojumu pamatojošo dokuments, kurā ir iekļauta norāde uz daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmu, kuru regulē MK noteikumi Nr.160, pie nosacījuma, ka projekta tālākajā virzības gaitā tiks sasaukta dzīvokļu īpašnieku kopsapulce Nr.2, kurā tiks apliecināti dzīvokļu īpašnieku balsojumi par dalību tieši Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmā, projekta izmaksām, aizdevumu, piegādātājiem un pilnvarojums dokumentu parakstīšanai ar atsauci uz Ministru kabineta 14.07.2022. noteikumiem Nr.460 “Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 1.2. reformu un investīciju virziena "Energoefektivitātes uzlabošana" 1.2.1.1.i. investīcijas "Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošana un pāreja uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu" īstenošanas noteikumi”.
Kapitāla atlaides rezervēšanu tas neietekmēs. Svarīgi ir nodrošināt, ka energoefektivitātes pasākumu rezultātā māja sasniegs programmas mērķi – vismaz 30% primārās kopējās enerģijas ietaupījumu. Altum izvērtēs, lai 50%+1 ir balsojuši “par” jautājumos, kuri tieši ietekmē projekta realizāciju un saistību uzņemšanos.
Var precizēt konkrētus dzīvokļu, kur tiks veikta logu nomaiņa. Altum veidlapā Pirmais kopsapulces protokols (DME MK Nr.460) ir piebilde – Jāņem vērā, ka gadījumā, ja atjaunošana vai pārbūve attiecas uz atsevišķo īpašumu, kas neskar kopīpašumā esošo daļu vai citus atsevišķos īpašumus, piemēram, logu maiņa, nepieciešama attiecīgā dzīvokļa īpašuma īpašnieka piekrišana šo darbu realizēšanai.
Oriģināli ALTUM nav jāiesniedz. Var iesniegt nodalījuma norakstu, jo galvenais ir pārliecināties, ka savu lēmumu ir izteicis dzīvokļa īpašnieks un tas ir derīgs. Visa pamatojošā dokumentācija jāiesniedz portālā mans.altum.lv
Starpība starp esošo primāro kopējo enerģijas patēriņu kWh/m2 gadā vai MWh/gadā pret plānoto pēc energoefektivitātes pasākumiem. Šie dati tiek norādīti ēkas energosertifikātā un pagaidu energosertifikātā, ko gatavo neatkarīgs eksperts ēku energoefektivitātes jomā.
Projektā aprēķinātās investīcijas energoefektivitātes pasākumu uzlabošanai tiek attiecinātas pret starpību starp esošo primāro kopējo enerģijas patēriņu kWh/m2 gadā vai MWh/gadā pret plānoto pēc energoefektivitātes pasākumiem. Programmas prasības regulē Ministru kabineta noteikumi Nr.460, savukārt energosertifikāta sagatavošanu regulē MNK Nr.222 Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi.
Jautājumā minētās izmaksas ir uzskatāmas par projekta vadības izmaksām un tās nav projektā iekļaujamas tehniskās dokumentācijas izmaksās. Jāņem vērā, ka izmaksas, kas radušās pirms 2020.gada 1.februāra nav attiecināmās izmaksas.
2.solis - Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana
Dokumentācijas saraksts atrodams Altum mājas lapas “Daudzīvokļu māju energoefektivitāte - 2022-2026” sadaļā “Kā pieteikties” 2.solī “Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana” .
Šajā gadījumā būs jāiesniedz detalizēta būvizmaksu tāme atbilstoši Altum vadlīnījām tāmju sagatavošanai.
Iesniedzot pieteikumu kapitāla atlaides rezervēšanai, jābūt izstrādātam un būvvaldē saskaņotam tehniskajam projektam.
Papildu norādām, ka gadījumā, ja projektā tiks slēgts apvienotais projektēšanas un būvdarbu līgums, piegādātāju atlases izvērtēšana tiks veikta kapitāla atlaides rezervēšanas procesā, līdz ar to pēc tam noslēgtā līguma izmaksas vairs nebūs iespējams mainīt.
Tā kā tehniskās dokumentācijas izstrādes izmaksām ir noteikts izmaksu apjoma ierobežojums, apvienotajā projektēšanas un būvdarbu līgumā būs jābūt precīzi nodalītām projektēšanas un būvdarbu izmaksām, līdz ar to faktiski tas pēc būtības vairs nebūs tā saucamais gala cenas līgums.
Izmaiņas līguma cenās būs iespējams veikt tikai kā grozījumus līgumā un gadījumā, ja izmaksas palielināsies, tās būs neattiecināmās izmaksas, kas jāsedz no iedzīvotāju līdzekļiem.
Jā, var un tas ir ieteicami, lai viena persona (energoauditors) sagatavo gan energosertifikāta informāciju (Nr.1.,2.,3), gan projekta dokumentācijas novērtējumu (Nr.9).
Dokumentāciju var atjaunot energoauditors, kurš iepriekš ir sagatavojis energosertifikātu Šādā gadījumā apstāklis, ka ir jāprecizē jau iepriekš izstrādātais energosertifikāts, var kalpot kā objektīvs pamatojums, kādēļ netiek veikta tirgus izpēte. Vienlaikus pasūtītājam jāvienojas ar uzņēmēju par tādu pakalpojuma cenu, kas atbilst vidējām attiecīgā pakalpojuma tirgus cenām. Pakalpojuma tirgus cenas noteikšanai pasūtītājs veic informatīvu cenu aptauju.
Jā, var.
Ir jāiesniedz aktualizēts “Pārskats par energoefektivitāti uzlabojošiem pasākumiem” atbilstoši MK noteikumi Nr. 222 “Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi” 1.pielikumam, t.i. energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ietaupījums ir jāuzrāda atbilstoši MK noteikumi Nr. 222 aprēķina metodikai.
3.punktā norādītais dokuments ir obligāti iesniedzamais dokuments atbilstoši MK noteikumu Nr. 222 “Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi” 3.pantam “[Lai veiktu projektējamas, pārbūvējamas vai atjaunojamas ēkas energosertifikāciju, neatkarīgs eksperts…] un 3.3. apkšpunktam […izstrādā ēkas pagaidu energosertifikātu, saskaņā ar šo noteikumu VIII nodaļu to reģistrē ēku energosertifikātu reģistrā un pievieno būvniecības ieceres dokumentācijai”].
Ēkas pagaidu energosertifikātā tiek uzrādīts plānotais ēkas patēriņš pēc energoefektivitātes pasākumu veikšanas, kas aprēķināts atbilstoši MK noteikumu Nr. 222 aprēķina metodikai.
“Neatkarīga eksperta ēku energoefektivitātes jomā projekta dokumentācijas novērtējums" ir jāizstrādā atbilstoši Altum mājās lapā publicētajai veidlapai, kas atrodama šeit: https://www.altum.lv/pakalpojumi/iedzivotajiem/daudzdzivoklu-maju-energoefektivitate-2022-2026?tab=2 2.solī “Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana”.
Novērtējumu var sagatavot energoauditors, kurš ir iepriekš izstrādājis energoauditu.
Jā, drīkst, taču ir jāseko līdzi, lai Ēkas energosertifikāta pielikumā nr.1 "Pārskats par energoefektivitāti uzlabojošiem pasākumiem” uzradītie energoefektivitāti uzlabojošie pasākumi un to tehniskie parametri atbilst projekta dokumentācijā norādītajai informācijai. Papildus tam, energoauditoram iepriekš izveidotā Ēkas energosertifikāta statuss BIS sistēmā ir jānomaina uz “Zaudējis spēku”, lai izvairītos no situācijas, ka vienai ēkai ir spēkā divi dažādi Ēkas energosertifikāti.
Šādā gadījumā apstāklis, ka ir jāaktualizē jau iepriekš izstrādātais tehniskais projekts, var kalpot kā objektīvs pamatojums, kādēļ netiek veikta tirgus izpēte. Vienlaikus pasūtītājam jāvienojas ar uzņēmēju par tādu pakalpojuma cenu, kas atbilst vidējām attiecīgā pakalpojuma tirgus cenām. Pakalpojuma tirgus cenas noteikšanai pasūtītājs veic informatīvu cenu aptauju.
Grozījumi tehniskajā dokumentācijā ir jāveic atbilstoši normatīvo aktu prasībām.
Lai saņemtu atbalstu ir jāsasniedz programmas noteiktie minētie mērķi un jāsāk ar ēkas energosertifikāta izstrādi, lai novērtētu, kādi darbi ir jāveic. Informācija par tehniskās dokumentācijas sagatavošanu ir pieejama Altum tīmekļa vietnē. Tāmē var iekļaut darbus, kas ir netieši saistīti ar energoefektivitātes darbiem – citu pasākumu izmaksas, bet to proporcija nedrīkst pārsniegt 20% no kopējām projekta izmaksām. Precīzi, kuri darbi ir attiecināmi un citu pasākumu izmaksas Jūs variet atrast Altum tīmekļa vietnē 2.solī "Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana" dokumentā "Altum vadlīnijās tāmju sagatavošanai ".
PVN ir neattiecināmās izmaksas, līdz ar to tās ir jāsedz iedzīvotājiem.
Tehniskās dokumentācijas izmaksas atbalsts tiek piešķirts kā grants.
Grants sedz 49 % no tehniskās dokumentācijas sagatavošanas izmaksām, bet ne vairāk kā 10 000 euro.
Atbalstu piešķir un izmaksā tikai pēc pieteikuma garantijai ar kapitāla atlaidi vai aizdevumam ar kapitāla atlaidi iesniegšanas Altum un atbalsta līguma noslēgšanas.
Pakalpojumu sniedzēju atlasi veic:
- ja pilnvarotā persona ir pasūtītājs Publisko iepirkumu likuma izpratnē – saskaņā ar Ministru kabineta 2017. gada 28. februāra noteikumiem Nr. 104 “Noteikumi par iepirkuma procedūru un tās piemērošanas kārtību pasūtītāja finansētiem projektiem” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 104)
- citos gadījumos, piemērojot vienkāršotu piegādātāju atlasi, veicot tirgus izpēti.
Lūdzam skatīt Altum mājas lapā ieteikumus kā Pilnvarotai personai nodrošināt piegādātāju atlasi, ņemot vērā Altum ieteikumus “Ieteikumi piegādātāju atlasei atveseļošanas fonda daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmā” : https://www.altum.lv/pakalpojumi/iedzivotajiem/daudzdzivoklu-maju-energoefektivitate-2022-2026?tab=2 4.solī “Pakalpojumu sniedzēju atlase”.
Tā kā projekts netiek realizēts valstpilsētā, prioritārās kārtības izvērtējums nav nepieciešams.
Pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumu Nr. 460 34.punktu:
“34. Ja projekts tiek realizēts valstspilsētās, projekta ietvaros atbalsts siltumenerģijas ražošanas avotu iegādei, uzstādīšanai un nomaiņai tiek sniegts atbilstoši turpmāk minētajai prioritārajai kārtībai:
34.1. pieslēguma izveidošana centralizētajai siltumapgādes sistēmai un siltummezgla izveide;
34.2. bezemisiju atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju uzstādīšana;
34.3. biomasas apkures katlu uzstādīšana.”
Saskaņā ar Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu valstspilsētas ir Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Liepāja, Ogre, Rēzekne, Rīga, Valmiera un Ventspils.
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 460 31. punktā noteikto, attiecināmās izmaksas ir:
“31.3. daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas inženiersistēmu atjaunošana, pārbūve vai izveide ne tālāk kā līdz daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas zemes robežai, tai skaitā nodrošinot individuālu siltuma uzskaiti saskaņā ar normatīvajiem aktiem par ekspluatējamu ēku energoefektivitātes minimālām prasībām. Nav atbalstāmi ieguldījumi fosilos energoresursus izmantojošās tehnoloģiskās iekārtās, kas attiecīgajā ēkā uz vietas ražo enerģiju konkrētās ēkas patēriņam (šis ierobežojums neattiecas uz centralizētajai siltumapgādei pieslēgtajām ēkām)”.
Projekta ietvaros var veikt gāzes katla nomaiņu, bet šī pozīcija tāmē (kontroltāmē) ir uzrādāma kā neattiecināmās izmaksas.
3. solis - Pieteikums mans.altum.lv kapitāla atlaides rezervēšanai
Šāda prasība programma nav obligāta, bet ir vēlama.
Jā, var piedalīties. Apkures veids nav ierobežojums.
Būvdarbu līgumā ir jāiekļauj nosacījums, ka izpildītājam ir pienākums nodrošināt trokšņa, putekļu un piesārņotāju emisiju samazināšanas pasākumu veikšana būvniecības laikā.
Lai faktiski nodrošinātu, ka minētā prasība tiek ievērota, pasūtītājs var prasīt izpildītājam iesniegt, piemēram, darbu veikšanas plānu, kurā būs norādīti konkrēti pasākumi, kurus izpildītājs veiks trokšņa, putekļu un piesārņotāju emisiju samazināšanai.
Gadījumā, ja Altum saņems informāciju par to, ka līguma izpildes laikā netiek veikti pasākumi trokšņa, putekļu un piesārņotāju emisiju samazināšanai, Altum pieprasīs iesniegt pierādījumus tam, kā tiek nodrošināta līgumā iekļautā izpildītāja pienākuma izpilde (piemēram, darbu veikšanas plānu un izpildītāja skaidrojumus).
4. solis - Pakalpojumu sniedzēju atlase
Nē, ja pilnvarotā persona ir dzīvokļu īpašnieku biedrība, tai līguma noslēgšanai ar būvnieku un citiem pakalpojumu sniedzējiem ir jāveic tirgus izpēte. Lūdzam skatīt plašāku informāciju Altum sagatavotajos ieteikumos “Ieteikumi piegādātāju atlasei Atveseļošanas fonda daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmā” Altum tīmekļvietnē sadaļā Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte 2022 -2026 –> “Kā pieteikties” –> 4.solī “Pakalpojumu sniedzēju atlase”.
Nē, ja pilnvarotā persona ir Publisko iepirkumu likuma subjekts, tai līguma noslēgšanai ar būvnieku un citiem pakalpojumu sniedzējiem ir jāveic iepirkums atbilstoši Ministru kabineta 28.02.2017. noteikumiem Nr.104 “Noteikumi par iepirkuma procedūru un tās piemērošanas kārtību pasūtītāja finansētiem projektiem”, pamatojoties uz Publisko iepirkumu likuma 5.panta 19.punktā noteikto izņēmumu.
Jā, jebkura līguma noslēgšanai – gan par energoaudita veikšanu un energosertifikāta sagatavošanu, gan tehniskās apsekošanas veikšanu un tehniskās apsekošanas atzinuma sagatavošanu, ja šis pakalpojums nav iekļauts tehniskās dokumentācijas sagatavošanā, par tehniskās dokumentācijas sagatavošanu un autoruzraudzības veikšanu, būvuzraudzības veikšanu, projekta vadības pakalpojumiem, ESKO pakalpojumiem un visbeidzot – būvdarbu veikšanu, pilnvarotajai personai ir jāveic piegādātāju atlase, attiecīgi, veicot tirgus izpēti vai iepirkumu atbilstoši Ministru kabineta 28.02.2017. noteikumiem Nr.104 “Noteikumi par iepirkuma procedūru un tās piemērošanas kārtību pasūtītāja finansētiem projektiem”.
Altum neiesaka veikt atsevišķu iepirkumu par tehniskās dokumentācijas sagatavošanu un autoruzraudzības veikšanu, jo salīdzinoši bieži ir novērojama situācija, ka potenciālais piegādātājs, apzinoties to, ka saskaņā ar Būvniecības likuma 16.panta trešo daļu būvprojekta izstrādātājam ir tiesības veikt autoruzraudzību, līdz ar to pilnvarotajai personai būs pienākums slēgt līgumu par autoruzraudzības pakalpojumu ar tehniskās dokumentācijas autoru, tehniskās dokumentācijas izstrādes pakalpojumu piedāvā sniegt par zemāku cenu, savukārt autoruzraudzības pakalpojumu vēlāk piedāvā sniegt par cenu, kas būtiski pārsniedz vidējo tirgus cenu, tādējādi kopumā pilnvarotā persona par tehniskās dokumentācijas izstrādi un autoruzraudzību samaksā vairāk, nekā tas būtu, ja piedāvājumu izvēlē tiktu ņemta vērā kopējā šo pakalpojumu cena. Tāpēc Altum iesaka veikt piegādātāju atlasi uzreiz par abu pakalpojumu - tehniskās dokumentācijas izstrādes un autoruzraudzības veikšanu, izvēloties izdevīgāko piedāvājumu, ņemot vērā abu šo pakalpojumu kopējo cenu. Tā kā nereti starp abu šo pakalpojumu sniegšanu paiet būtisks laika periods (dažkārt pat vairāki gadi), šādā gadījumā ieteicams līgumā paredzēt iespēju noteiktā procentuālā apmērā pārskatīt piedāvāto autoruzraudzības pakalpojuma cenu gadījumos, ja no līguma slēgšanas par tehniskās dokumentācijas izstrādi līdz autoruzraudzības pakalpojuma sniegšanas uzsākšanai ir pagājis noteikts periods un piegādātājs spēj objektīvi pamatot izmaksu pieaugumu. Otra iespēja kā izvairīties no šādas situācijas ir paredzēt tehniskās dokumentācijas izstrādes līgumā nosacījumu, ka pēc tehniskās dokumentācijas izstrādes un pieņemšanas nodošanas akta parakstīšanas tehniskā dokumentācija pilnībā pāriet pasūtītāja īpašumā un pasūtītājam ir tiesības to nepieciešamības gadījumā pārveidot, kā arī tehniskās dokumentācijas izstrādātājs atsakās no savām tiesībām veikt autoruzraudzību.
Tirgus izpēti ieteicams veikt ar e-pasta starpniecību, nosūtot uzaicinājumu iesniegt piedāvājumus vēlams ne mazāk kā trim, bet vislabāk – vismaz pieciem attiecīgā tirgus dalībniekiem. Pasūtītājam jāsaglabā pierādījumi par izsūtītajiem uzaicinājumiem un saņemtajiem piedāvājumiem, kā arī pasūtītājam rakstiski jādokumentē saņemto piedāvājumu izvērtēšanas un piegādātāju izvēles process, sagatavojot protokolu vai lēmumu. Par citām tirgus izpētes metodēm plašāku informāciju iespējams iegūt Iepirkumu uzraudzības biroja izstrādātajos ieteikumos “Ieteikumi pasūtītājiem, sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem un finansējuma saņēmējiem tirgus izpētes veikšanā”.
Pasūtītājam būtu jāaptaujā vēlams ne mazāk kā trīs, bet visieteicamāk – vismaz piecus potenciālos piegādātājus. Lai būtu iespējams izvērtēt piegādātāju piedāvāto cenu atbilstību tirgus cenai, tādējādi nodrošinot finansējuma efektīvu izmantošanu, tirgus izpētes laikā ir jāiegūst cenu piedāvājumus no ne mazāk kā diviem savstarpēji nesaistītiem piegādātājiem. Ja no visiem piegādātājiem, kas uzaicināti iesniegt piedāvājumu, piedāvājumu iesniedz tikai viens piegādātājs, pasūtītājam jāuzaicina vēl citus piegādātājus iesniegt savus piedāvājumus, līdz tiek saņemts vismaz vēl viens piedāvājums.
Pilnvarotajai personai ir jāņem vērā, ka nebūtu pieļaujams, ka projekta īstenošanā, tai skaitā piegādātāju atlasē, iesaistīto personu funkcijas neatkarīgi un objektīvi traucētu pildīt iemesli, kas saistīti ar ģimeni, emocionālajām saitēm, politisko vai nacionālo piederību, ekonomiskajām interesēm vai jebkādām citām tiešām vai netiešām personīgajām interesēm. Līdz ar to pilnvarotajai personai ne tikai jāizskaidro visām projekta īstenošanā iesaistītajām personām, kas ir uzskatāma par interešu konflikta situāciju un ka šāda situācija nebūtu pieļaujama, bet arī jāveic aktīvas darbības interešu konflikta novēršanai. Lai nodrošinātu interešu konflikta novēršanu, pasūtītājam ir jānoskaidro informāciju par pilnvarotās personas amatpersonu (visu valdes vai padomes locekļu), dalībnieku, akcionāru, patiesā labuma guvēju, pārstāvēttiesīgo personu un iepirkuma komisijas locekļu (ja ir izveidota iepirkuma komisija) esošajām un bijušajām (iepriekšējo 24 mēnešu periodā) darba vietām un visiem minēto personu radiniekiem, lai varētu pārbaudīt, vai kāds no līgumiem projekta īstenošanai netiek slēgts ar tādu piegādātāju, ar kuru pilnvarotajai personai ir interešu konflikts.
Visām pilnvarotās personas amatpersonām (visiem valdes vai padomes locekļiem), dalībniekiem, akcionāriem, patiesā labuma guvējiem, pārstāvēttiesīgajām personām un iepirkuma komisijas locekļiem (ja ir izveidota iepirkuma komisija) jāparaksta apliecinājumu par to, ka minētās personas un to radinieki neatrodas interešu konfliktā ar piegādātāju, kuram piešķirtas līguma slēgšanas tiesības.
Ar plašāku informāciju par to, kā izvairīties no interešu konflikta, iespējams iepazīties Iepirkumu uzraudzības biroja skaidrojumā "Interešu konflikta aktuālie jautājumi publiskajos iepirkumos" un Eiropas Komisijas paziņojumā “Norādījumi par izvairīšanos no interešu konfliktiem un to pārvaldību saskaņā ar Finanšu regulu”.
No krāpšanas, korupcijas un konkurences pārkāpumiem ir iespējams izvairīties:
- piegādātāju atlases organizēšanā iesaistot vismaz divus pilnvarotās personas pārstāvjus, lai nodrošinātu caurspīdīgāku piegādātāju atlases norisi;
- sagatavojot iepirkuma priekšmeta aprakstu tā, lai noteiktiem piegādātājiem tas neradītu priekšrocības vai pamatojumu noraidīšanai;
- neiesaistot potenciālos piegādātājus piegādātāju atlasē (piemēram, iepirkuma priekšmeta apraksta sagatavošanā vai citu piedāvājumu izvērtēšanā);
- paziņojot visiem piegādātājiem piedāvājumu izvēles kritēriju (piemēram, tas var būt tikai cena vai arī cena un citi kritēriji, kas saistīti ar līguma izpildes kvalitātes uzlabošanu);
- tirgus izpētē aptaujājot vismaz trīs savstarpēji neatkarīgus uzņēmumus, kas aktīvi darbojas iepirkuma priekšmeta jomā;
- piegādātāju atlasē atbilstoši MK noteikumiem Nr. 104 publicējot paziņojumu par līgumu;
- pārliecinoties, ka piedāvājumu iesniegušie pretendenti nav savstarpēji saistīti (piedāvājumu dokumentos nav norādītas vienas kontaktpersonas/ vienādas adreses/ dokumentu “Properties” nav viens dokumentu sagatavotājs (vai rediģētājs, ja veidni sagatavojis finansējuma saņēmējs u.c.), pārliecinoties, piemēram, Uzņēmuma reģistra tīmekļa vietnē (bez maksas) vai Lursoft vai firmas.lv datu bāzē, ka uzņēmumu amatpersonas nav vienas un tās pašas personas un tml.;
- nodrošinot, ka saņemtie piedāvājumi tiek izvērtēti atbilstoši iepriekš noteiktajiem izvēles kritērijiem, nepieļaujot nepamatotu piedāvājumu noraidīšanu formālu iemeslu dēļ (piemēram, kāda neiesniegta dokumenta dēļ), pirms piedāvājuma noraidīšanas lūdzot sniegt skaidrojumu / papildu informāciju un tml.
- veicot pārbaudi https://sankcijas.fid.gov.lv/search, vai uz uzņēmumu, kam piešķirtas līguma slēgšanas tiesības, nav attiecināmas Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma 11.1 pantā noteiktās sankcijas;
- nodrošinot, ka vieni un tie paši projektā paredzētie energoefektivitātes pasākumi nav tikuši, netiek un tos nav plānots finansēt no citiem Eiropas Savienības fondu, citu finanšu instrumentu, valsts vai pašvaldības līdzekļiem;
- līguma izpildes laikā rūpīgi pārbaudot veikto darbu kvalitāti un iesniegto rēķinu atbilstību faktiski veikto darbu apjomam, nepieļaujot apmaksas veikšanu par neizpildītiem darbiem;
- līguma izpildes laikā nepieļaujot tādus grozījumus līgumā, kas liecina par īpašu labvēlību pret izpildītāju (piemēram, būtiski pagarināts līguma izpildes termiņš bez objektīva pamatojuma, pieļauta speciālistu nomaiņa pret tādiem, kuriem ir daudz zemāka kvalifikācija, pieļauta materiālu nomaiņa pret mazāk kvalitatīviem, nesamazinot cenu u.c.), kas varētu liecināt par iespējamo korupciju.
Ja tehniskās dokumentācijas izstrādes līgumā nav paredzēts, ka izstrādātā dokumentācija, tai skaitā autora mantiskās tiesības, pēc dokumentu izstrādes pāriet pasūtītāja īpašumā un projektētājs nav atteicies no tiesībām veikt autoruzraudzību, pasūtītājam faktiski nav citu iespēju, kā slēgt līgumu par autoruzraudzības veikšanu ar šo uzņēmumu. Vienlaikus pasūtītājam jāvienojas ar uzņēmēju par tādu pakalpojuma cenu, kas atbilst vidējām attiecīgā pakalpojuma tirgus cenām. Pakalpojuma tirgus cenas noteikšanai pasūtītājs veic informatīvu cenu aptauju.
8. solis - Pieteikums sadarbībā ar banku Altum garantijai vai bankas aizdevuma atteikuma gadījumā - pieteikums Altum aizdevumam
Tikai, ja dzīvokļa īpašnieks ir saimnieciskās darbības veicējs, tad attiecīgajam dzīvokļu īpašniekam ir jāaizpilda MVU deklarācija un dzīvokļu īpašnieka apliecinājums.
11. solis - Pieteikums Altum kapitāla atlaides piemērošanai
Sākotnēji iedzīvotājiem ir jāsaņem aizdevums kredītiestādē pilnā projektu izmaksu apmērā. Atbalsts jeb kapitāla atlaide tiks izmaksāta tikai pēc tam, kad būs pabeigta energoefektivitātes paaugstināšanas projekta realizācija daudzdzīvokļu mājā un sasniegti projekta mērķi.
Aprēķini kapitāla atlaidi, piemērojot kalkulatoru

Pirms uzsākt daudzdzīvokļu māju atjaunošanu ar Eiropas Savienības fondu atbalstu, nereti – dzīvokļu īpašniekiem ir daudz neskaidrību un jautājumu – ar ko sākt, cik ilgs būs process, cik tas izmaksās un citi jautājumi.
Lai iedrošinātu māju iedzīvotājus- īpašniekus lemt par savas mājas atjaunošanas un energoefektivitātes uzlabošanas projektu sākšanu un skaidrotu veicamos darbus soli pa solim, Altum piedāvā iespēju sekot divu daudzdzīvokļu māju atjaunošanai Rīgā un Carnikavā. No idejas par atjaunošanu līdz pat atjaunotai mājai.
Projektā piedalās 2 daudzdzīvokļu mājas:

Carnikavā, Liepu ielā 1
3-stāvu māja, 36 dzīvokļi, celta 1986.gadā
Galvenās problēmas:
- Apkures disbalanss – vienā dzīvoklī karsti, citā- vēsi
- Nolietojušies ūdens stāvvadi
- Mājas fasādes daļām cokolā ir nosēdumi
- Izdrupuši ieejas mezgli
Paveiktais:
- Notikusi kopsapulce par ēkas atjaunošanu – 21 dzīvokļa īpašnieku nobalsoja PAR un 1 – pret
- Piesaistīts projekta vadītājs
Nākamie plānotie soļi:
- Izstrādāt tehnisko dokumentāciju
- Veikt energoauditu, lai noteiktu galvenās problēmas mājā un nepieciešamos uzlabojumus
- Veikt cenu par aptauju par šo pakalpojumu sniegšanu

Rīgā, Varavīksnes gatvē 12
9-stāvu māja, 35 dzīvokļi
Galvenās problēmas:
- Pelējums dzīvokļos
- Māju šuves “nāk vēsums”
- Nolietojušies stāvvadi
- Augstas apkures izmaksas
Paveiktais:
- Notikusi kopsapulce par ēkas atjaunošanu, vairums īpašnieku nobalsoja – PAR.
- Piesaistīts projektu vadītājs (no apsaimniekotāja puses)
Nākamie plānotie soļi:
- Izstrādāt tehnisko dokumentāciju
- Veikt energoauditu, lai noteiktu galvenās problēmas mājā un nepieciešamos uzlabojumus
- Veikt cenu par aptauju par šo pakalpojumu sniegšanu
25.maijā norisinājās Altum un Ekonomikas ministrijas organizētais seminārs “Kā veiksmīgi sagatavot projektu ANM daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmā”
Ieraksts būs pieejams drīzumā! Sekojiet informācijai Altum sociālajos tīklos.
Pasākuma programma:
9:30 – 10:00 Ierašanās
10:00 – 10:10 Semināra atklāšana, par konkursu “Energoefektīvākā ēka 2023”
10:10 – 10:30 Lēmumu pieņemšanas process daudzdzīvokļu mājā | Ekonomikas ministrija, Elvijs Kalnkambers
10:30 – 10:50 BIS izmantošana lēmumu pieņemšanā | Būvniecības valsts kontroles birojs, Iveta Putne
10:50 – 11:10 Svarīgākie programmas atbilstības nosacījumi | Altum, Ieva Vērzemniece, Ilze Ungure
11:10 – 11:30 Ieteikumi tehniskās dokumentācijas sagatavošanai | Altum, Didzis Skrodelis
11:30 – 11:50 Gatavojoties ēku atjaunošanai – energoauditora nozīmīgums projekta ietvaros | SIA “CMB”, Arnis Auermanis
11:50 – 12:10 Kā organizēt piegādātāju atlasi | Altum, Daina Pulkstene
12:10 – 12:30 Jautājumi, atbildes
